BlueBox BBS Number 5


18
Kimler Neler Demiş?

avatar
10 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Factorxaslıgloryadminoltu Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Factorx
Ziyaretçi
Factorx

Bu Diego Velázquez tarafından 1656’da çizilmiş Las Meninas adlı resimden bir kesit. Bunlar İspanya kralı IV. Felipe, kraliçe Maria Anna. Resmin tamamı: Resmin aslı çok tartışmalara yol açmış sanat tarihinde. Uğruna kitaplar yazdırmış. Çünkü resme bakarken resimdekiler mi size bakıyor yoksa siz mi resme bakıyorsunuz anlamak güç 🙂 Onlar mı gerçek yoksa siz mi… Resmin yaratıcısı olan ressam tanrı rolünü oynuyor bu resimde biraz. Her şeyi o yaratıyor ama o da resmin bir parçası, oradaki ressam. Siz de bir parçasısınız çünkü tüm bu resimde olup bitenlere bakansınız. Aynı zamanda aynada yansıyor yüzleriniz ama onlar başka biri, siz değilsiniz. İyi ama… Read more »

orca
Ziyaretçi
orca

************************** Bir bulut ne zamandır üstümüzde Yurt genişliğinde bir bulut kurşun ağırlığında Nilüferler sularımızda açar mevsimsiz Dolanır ayaklarımıza boğum boğum Yapraklarında iri leş sinekleri uçuşa hazır Göz göz oyulmuş gözlerimiz biz körüz Göz çukurlarımızda radarlar fırıl fırıl döner Körüz el yordamıyla yaşıyoruz bu yüzden Yeni körler peydahlarız uyur uyanır Ayak altında eziledursun karınca sürüleri Ezenlerle bir olmuş yaşıyoruz ne güzel Çizme onlardan içindeki ayak bizden ne iyi Körüz biz kör uçuşlara açmışız toprağımızı Ha düştü ha düşecek çelik gagalardan Mantar mantar açılan tohumlar sıcakta Gözlerimizi bir pula satıp geçmişiz bir yana Ölmesini bilenlere yüz çevirmemiz bundan Körüz gözbebeklerimize mil çekilmiş… Read more »

oltu
Ziyaretçi
oltu

İstanbul ‘da da yoğun chemtrail uygulaması var. Gün boyunca hiç durmadı uçaklar. Geceden itibaren başlanmış olmalı çünkü sabah gökyüzü çizgi çizgiydi…

orca
Ziyaretçi
orca

kraliçenin yüzünün tam yanında silik bir adam silüeti var. şeytana benziyor. bu resim için resme bakan mı izleyen, yoksa bakılan mı denir. aynen televizyon gibi. tv izlediğimizi sanıyoruz ama tek bir koca göz tarafından biz izleniyoruz. sinema ekranında, bilgisayar ekranında, tv ekranında. gözlerimizi onlardan alamıyoruz. deccali uzaklarda aramamak gerek:)

aslı
Ziyaretçi
aslı

Resimde yön duygusu yoktur.Resim endotopik olarak adlandırılır.Herşey aynaya göre düzenlenmiştir.Resimde herméneutique beslenmeler vardır.Hristiyan monoteizminde Tanrı temsil edilemez.Sadece Tanrı Tanrı’dır ve yeryüzünde görülmez.

Vélasquez riski az bir yöntem seçerek hem kralı resme dahil edip,krala saygısını gösterir hemde ilahi kuralların olduğu bir monarşide yaşayadığı için belli ölçülerde kralın kişiliğinde Tanrı’yı yansıtır.

Kral ve Vélasquez ittifakı sayesinde alegorik ikili bir sanatsal yapım ortaya çıkar.

Sonuç olarak oradaki kral Tanrı’nın temsilidir.Kraliçede üremeyi temsil eder.

aslı
Ziyaretçi
aslı

Sizin de yazdığınız gibi çok farklı çeşitlemeler yapılmış bu resim üzerine.İşin içinde hermeneutic yorum varsa , geçmiş Maya’lara da gider başka yerlere de gider.Hatta aynanın 7.4 derece dönderilmesi gerektiği,14 cm uzaktan bakmak gerektiği gibi ,kral ve kraliçenin arkasında siluet olarak halkın gözüktüğü gibi bir çok açıklama yapabiliriz..

Resimde ,herşey durmuş gibi (Böyle tanımlanıyor).Picasso’nun kendine özgü karmaşası var .