Ekonomik kriz 2012 Dünyanın önünde.

2
59

Ekonomik kriz 2012

Dünyanın önünde beklenen büyük ekonomik kriz 2012 senesi içerisinde yaşanabilir mi ?

Aşağıdaki grafikte dünyadaki borç veren ülkeler ile alan ülkeler arasındaki farklar bulunuyor.

Yeşil renk ile gösterilen ülkeler diğer ülkelere borç veren ülkeler. Şimdi grafiği incelediğinizde ilginç bir durumla karşı karşıya kalıyoruz. Bugün artık gelişmiş sayılan ülkeler dünyaya borç vermiyor alıyorlar.

Gelişmekte olan ülkeler ise bütçe fazlalıkları ile dünyayı finanse eder durumdalar. Bu durum beklenen ekonomik krizin 2012 de kapıda olduğunu göstermektedir. Neden diye sorarsanız borç verebilme kapasitesine sahip ülke sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Bu gelişmekte olan ülkelerde oluşacak en ufak bir felaket borç akışının sonunu getirebilir. Borç alamayan ülkeler gelişmiş ülkeler olduğu için oluşacak kriz direkt olarak gelişmekte olan ülkelerin ihracatlarına yansıyacaktır.

Gelişmiş ülkelerin bütçelerinde yapacakları kesintiler bu borç çarkının artık dönmemesini ve zaten güçlü ekonomilere sahip olmayan gelişmekte olan ülkelerinde dünyaya borç para veremez durumuna gelmelerine sebep olacak.

İşte beklenen ekonomik krizin sebeplerinin gösteren harita…

Yorumlarınızı bekliyorum.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
Yorumunuz için teşekkürler...
Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim... .

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
john conner
john conner

Nihayet Amerikan ulus devleti (Obama) harekete geçmiş görünüyor. Dünyanın en büyük sermayedarlarından biri, Apple’nin sahibi Steve Jobs hayatını kaybetmiş. Tesadüfe bakar mısınız? Tam da Amerikalıların küresel sermayeye karşı harekete geçtiği şu günlerde. Bence Steve Jobs’un ölümü tesadüf olamaz. ABD içinde şiddetlendiğini gözlemlediğimiz küresel sermaye – ulus devlet savaşının bir sonucu olarak Jobs devreden çıkartılmış olabilir. Jobs dünyanın en zenginlerinden biridir ve elinde bulundurduğu nakit bir çok ülkenin hazinesinden (ABD dahil) daha çoktur. Bu Amerikan devletinin küresel sermayeye karşı bir mesajıdır. Obama küresel sermaye ile savaşmaya karar vermiş görünüyor. Obama milletinden taraf olmalı ve ülkesinde küresel sarmayeyi geriletmelidir. Sadece Obama değil,… Read more »