Uzaydan gelen radyo sinyalleri

1
176
uzaydan gelen sinyaller
uzaydan gelen sinyaller

Uzaydan gelen radyo sinyalleri

Bilim insanları derin uzaydan gelen radyo sinyalleriyle şaşkına dönmüş durumda.

Bilim adamları dünya dışı radyo dalgalarının inanılmaz derecede güçlü patlamalarının kaynağının ne olduğunu araştırıyorlar. Radyo dalgaları belli bir frekansda ve belli bir periyod olarak tekrarlanmakta.

Bu durum uzaydaki patlamaların mı yoksa yapay bir radyo frekansımı olduğu tartışmalarını getiriyor. Birçok bilim adamı gökadaların patlamalarında bu radyo sinyallerinin oluştuğunu söylemesine rağmen bazı bilim adamlarıda bunun büyük manyetik değişimler sonucu ortaya çıkan frekanslar olduğunu söylüyorlar.

Bu tür radyo sinyallerine ” The fast radio bursts ” kısaca FRB sinyalleri ismi verilmekte.

Dünyadaki bir benzer radyo sinyalininde CERN çalışmaları sırasında ortaya çıktığı biliniyor.

Araştırmacılara göre radyo sinyalleri 2007 yılında keşfedildi ve son on yılda yaklaşık 20 kez tespit ettiyse de, bu çarpmaların günde 10.000 kez gerçekleşebileceği tahmin ediliyor. ( Varsayımsal evrenin büyüklüğüne göre hesaplanan )

Gökbilimcilerin bu hafta yaptığı bir araştırmaya göre uzaktaki kozmik radyo patlamalarının gizemini çözmeye daha da yaklaştılar ve güneş enerjisinden çok daha fazla enerji yayınlayan patlamaların sebebini bulmak üzereler.

Uzaydan gelen radyo sinyalleri

Bir gökbilimcinin ağzından çıkan sözler :

“Orada olan şey korkunç olmalı, orada olmak istemezsiniz.”

Üç milyar ışıkyılı uzaklıkta uzaktan alınan bu radyo sinyalinin sürekli tekrarlanması ve 1-0 dizilimi gösterdiğide bazı araştırmacılar tarafından dile getirilmekte.

Bilim adamları, devasa Arecibo Gözlemevi teleskobunu kullanarak patlamaları yoğun bir şekilde izlemişler ve mesajın nasıl polarize edildiğini anlamışlardı – başka bir deyişle, Dünya’ya doğru yolda bükülüp dönüşmediğini anlamışlardı. –

SETI araştırmacısı Vishal Gajjar,” Bu radyo sinyalleri için genel olarak ET hipotezini tamamen ekarte edemiyoruz ” diyor. Yani yaşamsal bir kaynaktan da bu sinyallerin gelme ihtimali olabilir.

Görsel bir durum olmadığı ve sadece sinyaller üzerinden yapılan çalışma aslında henüz insanoğlunun bazı şeyleri tam bilmediğinide ortaya çıkarıyor. Fizik bilimi uzaydan gelen bu radyo sinyallerinin bizim için ne tür bilgi taşıdığına henüz vakıf değil anlaşılan.

Aynı bizim gezegenimizden uzaya yayılan radyo sinyalleri gibi bir veri belkide uzaydaki herhangi bir noktadan bize doğru yola çıkmış olamaz mı ?

Uzaydan gelen radyo sinyalleri

https://www.youtube.com/watch?v=2DRuCnnjg3s

.

Yorumlarınızı bekliyorum.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
Yorumunuz için teşekkürler...
Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim... .

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
tsaeyab
tsaeyab

Binlerce yıl geçecek, uzay tamamen keşfedilecek, bilim tüm bilinmeyenleri aydınlatacak ve insanlığın anlam veremediği tekbir şey kalmayacak.