25. Kare Tekniği

25. Kare Tekniği hakkında yazmak istemiyordum ancak gelen mesajlardan dolayı bu yazıyı hazırladım.

İnternette birçok yerde bu subliminal mesaj tekniği ile ilgili yazılar ve görseller görmekteyim. Çoğunluğunda bir ayrıntılı bir bilgi olmadığını fark ettim ve bunun için 25 kare tekniği ile ilgili bir hazırlık yapmak istedim.

Sinema dünyası yeni kurulduğunda ilk başlarda fotoğrafların peş peşe çekilmesi ve bunların art arta gösterilmesi ile hareketin oluşmasını sağlanmış ve sinemanın temelleri bu şekilde atılmış.

O zamanlar bir saniye içinde gösterilen 25 adet fotoğrafın hareket için yeterli olduğu görülmüş. Saniyede 25 karelik bir gösterim kesintisiz hareketin oluşmasını sağlıyor. Daha az kare ise hızlı çekime, daha çok kare ise yavaş çekime giriyormuş.

Yani 23-24 karelik bir çekim de daha az kare kullanıldığı için hareketler arası boşluk meydana çıktığı için hızlı çekim gibi algılanıyor. Sinemanın ilk yıllarındaki bazı filmlerin hızlı olarak görünmesi bu sebeple.

Bu katsayıyada FPS adı verilmiş. 25 FPS demek 1 saniyede 25 kare demek.

Zamanla gelişen teknoloji sinemada oturmuş ve daha sonraki videolarda da 25 kare standart hale gelmiş.

TV nin çıktığı yıllarda ise 25 kare yerini 29,97 FPS ye bırakmış. Bunun sebebide TV ler kullanılan bazı tarama özelliklerinden dolayı akıcı görüntünün 25 kare de oluşmaması.

.

25. Kare Tekniği nedir ?

25 kare tekniğine geri dönecek olursak. Şu şekilde açıklamamız doğru olur.

İnsan gözü saniyede gördüğü 25 karenin içine bilgi saklamak istersek ne olurdan yola çıkan gizli servisler bu tekniği geliştirmişler.

Saniyede 25 karelik bir bölümde 24 kare normal film, son 1 kare de asıl mesajın yer aldığı görsellerin karelerinden oluşması.

Sonuç da 250 kareden oluşan 10 saniyelik bir sahnede, her 24 kareden sonra 1 kare gelecek şekilde mesajı eklerseniz 1 saniyelik görüntüyü bu sahne içinde göstermiş olursunuz.

Daha uzun mesajlarıda bu miktarı artırarak eklemeniz mümkün.

Peki bu gizli mesaj görünmeyecek mi ? Sorusu sorulacak. Daha önce söz ettiğim şekilde normal olan 24 kareyi gözümüz film karesi olarak gördüğünde son gelen 25. kare göz tarafından algılanmayacaktır.

Ancak Alt beyin bu görseli algılayacaktır. Bir saniye sonra gelecek ikinci gizli kare ile o ilk görüntü alt beyinde görselleşerek istenen tüm mesajı beyin tarafından algılanmış olacaktır.

Uzun zaman seyrettiğiniz gizli mesaj eklenmiş bu şekildeki bir film sizin alt beyninize istenen mesajı rahatlıkla gönderebilecektir.

.

Daha sonra gelişen bilgisayar oyun teknolojisinde 25 kare ve TV den gelen 29,97 kare teknolojisi yeterli gelmemiş 50 – 100 ve üstü kare gösterimleri devreye girmiştir. Oynadığınız birçok oyunda 100 FPS üzerinde görselle size hareket görüntü aktarılmaktadır.

Oyunlar üzerinden verilecek mesaj çok daha detaylı ve kare tekniğinin çok üstünde bilgileride içerecektir. Saatlerde oyun karşısında oturan kişinin 100 FPS, yani saniye 100 karelik bir oyun içinde alacağı mesajı fark etmesi mümkün değildir.

.

25 Kare tekniğinin çıktığı yıllardaki teknolojinin gereği olarak bu teknik çalışmıştır. Ancak bu görseli bilgisayarınızda veya videoda oluşturmaya çalıştığınızda çalışmadığını ve o 25. kareyide gördüğünüzü göreceksiniz.

Bunun nedeni daha önce söz ettiğim TV ve Monitörlerin 29,97 FPS ye göre dizayn edilmiş olmaları siz 25 kare hazırlarsanız bu görüntü çalışmayacaktır. 30 ve üzeri karede bu gizli mesaj çalışacaktır.

Bir filmin sonunda : PSYCHO

Bu teknik ortaya çıktıktan kısa bir süre sonra yasaklanmıştır. Bu nedenle canlı bir 25 kare tekniği detaylı olarak ulaşmanız mümkün değildir. Sadece sinema sektöründe Hitchcock’un Sabık filminin sonuna doğru bir kullanımı olduğunu görebilirsiniz. Bu sahnede 25 kareden ziyade daha çok kare kullanılmasına rağmen 25 karenin ne demek olduğu ortaya çıkacaktır.

25 kare tekniği yerine günümüzde daha çok sahne subliminal mesajları kullanımı yoğunluktadır. Yani sahne içine yerleştirilen gizli bir mesaj film içinde kare tekniğinden bağımsız olarak yer alır. Bunun örnekleri oldukça fazladır internette çok görülebilir.

25 kare tekniğinin ses katmanları arasında da kullanıldığını burada eklememiz yerinde olur sanırım. Aynı şekilde bir müziği hızlı çalmanız ile yavaş çalmanız arasındaki farklı bir mesajı almanız mümkün. Bu tür mesajları halen kullanan bazı müzisyenler mevcut.

25 kare tekniği bu kadarla kalmıyor tabii birçok farklı uygulamalarda mevcut yeri geldikçe bunlarıda canlı olarak rastladığımızda eklemeye çalışırım.

Konunun videosuda şu şekildedir :

Yorumlarınızı bekliyorum…

 

 

 

0 0 votes
Article Rating

Son Yazılar

Son Yorumlar

Tavsiye Yazılar

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
Yorumunuz için teşekkürler...
Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim... .

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments

Haber Bültenimize üye olabilirsiniz...

1
0
Would love your thoughts, please comment.x