ilaçların renk kodları, Plasebo etkisi.

İlaçların renk kodları nedir ?

Şimdi anlatacağım olaylar zinciri ilaçların etkinliğinin gün geçtikçe neden azaldığını ve giderek artan plasebo etkisinin sebepleri üzerine olacak. Lütfen sonuna kadar izleyiniz.

Antidepresan ilaç kullanımı gün geçtikçe yükselmekte. İlaç üreticileri nerede ise her geçen gün farklı bir antidepresan ilaç formülünü ortaya çıkarıyorlar.

Antidepresanların ilginç bir yayılımı mevcut. İnsan vücudunda kullanılan antidepresanın etkin maddesi alınan ilacın nerede ise %1 ine tekabül ediyor. Geri kalan miktar etken madde vücuttan dışarı atılıyor.

Atılan bu madde bir şekilde doğaya karışıyor. Sular yardımı ile bizim beslediğimiz balıklara, su içen tüm canlılara bulaşıyor. Yine aynı şekilde vahşi Doğada bulunan canlılarda bu etken maddeyi yedikleri maddeler yardımı ile vücutlarına alıyorlar. onlarda aynı şekilde vücutlarından dışarı attıkça doğadaki antidepresan etken maddesi çoğalıyor.

Sularda bulunan balıklar bu etken maddeyi en çok tutan canlılar bunların tekrar soframıza gelmesi otomatikman antidepresan etken maddesini almanıza sebep oluyor. Denizler, göller ve akarsular gün geçtikçe daha çok antidepresan etken maddesi ile dolmakta.

Yapılan incelemelerde dünyada en ıssız bölgelerden tutulan balıklarda bile antidepresan maddesine rastlanmakta.

Toplumların otomatik olarak doğadan aldıkları bu antidepresan maddesi nedeni ile daha uyumlu ve daha az sinirsel faaliyetler içinde olması görülmektedir. Toplumlar bir nevi sinirsel işlevlerine etken olmaktadır.

Diğer bir konuda ilaçların renkleri, üzerindeki yazılar ve şekilleri üzerine. Hiç düşündünüz mü ilaçlar neden renklendirilmekte. Sadece tek renk ilaç olsa bir sorun mu olacak.

İlaçların renk kodları

Sarı, antidepresanların etkinliğini en çok artıran renk. Kırmızı, anlık uyarıcı darbe etkisine sahip. Yeşil anksiyeteyi düşürüyor. Beyaz anti asit özelliği taşıyor ve ülser yatıştırıcı olarak iş görüyor.

Hapların sayısal olarak alınmasıda iyileşmede etkili oluyor. Örneğin aynı miktardaki ilaçı günde 4 kez almakla 2 kez almak arasında iyileşmeye oranı oldukça yüksek.

Hapların üzerinde yazılı markalarda iyileşme etkisini artırıyor. Aynı formüle sahip bir ilaçın iki ayrı firmadan alınması durumunda daha çok bilinen marka ilaçın etkisini artırıyor.

İlaçların şekilleride etkili örneğin viagranın mavi renkte ve su damlası şeklinde olması sürekli akan su etkisinin oluşmasına sebep oluyor. Dünyada en çok bilinen ilaç renk ve şekli olmasıda ilginç bir durum.

Dünyada son 30 yılda ilaç sektörü büyük bir bunalım içinde yeni ilaç formülü geliştirilmesi gün geçtikçe azalmaya devam ediyor. Bunun en büyük neden plasebo etkisi. Yani yalancı ilaç alsa bile hastanın iyileşebilmesi.

Her yüz ilaç formülünden 70 i plasebo etkisi nedeni ile satışa sunulamıyor. Bunun sebepleri araştırıldığında insanların günümüzde internet ve reklamlar nedeni ile ilaçların iyileştirme gücüne daha çok güvenmeleri. Bu durum boş bir ilaç alsa bile hastalığının iyileşebileceğini düşünmeleri.

İlaç firmaları bu nedenle plasebo deneylerini hiç internet kullanmamış ve reklam görme ihtimali daha düşük bölgelerde yapmaya başladılar.

Aynı etkilere sizlerde sahipsiniz. Okuduğunuz ve bildiğiniz şeyler nedeni ile kendi kendinizi iyileştirme oranınız oldukça yüksek. Boş bir hapı yüksek baş ağrısı için kullandığınızda baş ağrınızın geçtiğini görebilirsiniz.

PLASEBO ETKİSİ

Yukarıda söz ettiğim antidepresan ilaçların ise tam tersi bir durum ile karşı karşıya kalması. Antidepresan ilaçlarda plasebo etkisi iş görmemekte. Yapılan araştırmalar doğadan tekrar dönüşmekte olan antidepresan döngüsünün etkisinin oldukça yüksek olduğunu göstermekte.

Bu durum eski ilaç formülleri içinde geçerli gün geçtikçe bu formüllerin daha az işe yaramasının bir sebebide artan plasebo etkisi. Yeni ilaç beklentisi gösteren insanların eski ilaçlara olan güveni daha azalıyor.

Örneğin bir kanser hastasının ağrıları için kullanılan ilacın eski bilinen bir ilaç olması ile daha yeni formül geliştirildi diyerek aynı ilacı vermeleri arasında %100 etkili olmakta.

Beklenti yeni ilaçların daha iyileştirici olma yönünde sürekli gelişiyor. Bu süreklilik internet üzerinde yapılan hastalık kontrolleri nedeni ile artış gösteriyor. Hasta ne kadar kendi hastalığını internette araştırırsa ilacın o kadar etkisi zayıflayabiliyor.

Bu nedenle hastaların hastalıklarının araştırmalarına fazla önem vermemeleri ve doktora güvenlerinin artırılması şart.

Plasebo ileride tıp dünyasının başına daha büyük dertler açmaya devam edecek. Sizler plasebo etkisine maruz kalmamak için fazla detaya girmeden sadece başlangıç seviyesinde bilgiye sahip olmanız yeterli olacaktır.

Son olarak antidepresan maddenin sizleri daha az etkilemesi için alınan gıda ürünlerinin bildiğiniz bölgelerde üretilmiş olmasına özellikle dikkat etmeniz. Boşu boşuna vücudunuza antidepresan malzeme girmesin.

.

Yazının videosu

.

0 0 votes
Article Rating

Son Yazılar

Son Yorumlar

Tavsiye Yazılar

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
Yorumunuz için teşekkürler...
Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim... .

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments

Haber Bültenimize üye olabilirsiniz...

1
0
Would love your thoughts, please comment.x