Apple Komplo Teorileri

Her büyük şirkette olduğu gibi, insanlar şirketin verdiği önemli kararların ardındaki gerçek niyetlerden şüphe duyuyor gibi görünüyor. Bu teorilerden bazıları oldukça zorlayıcı olabilir ve çoğunlukla küçük, daha farklı insan gruplarında yankılanabilir. Ancak burada oldukça sağlam kanıtları var gibi görünüyor.

Casusluk

Apple, iPhone’unuzda yaptığınız parmak uçlarına dokunabilir mi? Bir bilgisayar korsanına göre, Apple yaptığınız her tıklamayı ve yaptığınız dokunuşu izleyen gizemli bir kod ekledi.

Hackintosh bilgisayar korsanına göre, kullanıcılar cihazlarında hava durumunu, e-postayı veya başka herhangi bir şeyi kontrol ettiklerinde, kişisel bir kimlik numarası ve alışkanlıklarının bir kaydı Apple genel merkezine iletiliyor. (Çerezler ve web geçmişleri yıllardır gezinme davranışını araştırmaktadır, ancak bu bilgiler tek bir kişiye bağlı değildir, ancak bu IMEI numaraları doğrudan belirli bir kullanıcıyla bağlantılıdır.)

İddia hiçbir zaman doğrulanmasa da, teknoloji guruları yine de Apple’ın gizlilik çizgisinin ötesine geçtiğinden korktu.

Hainlik

Apple, iPhone kullanıcılarının benzersiz kalp atışı imzasını kaydedebilecek bir teknoloji için patent başvurusunda bulunduğunda gizlilik bekçileri bundan rahatsız oldu. Biyolojik veriler, telefonun kimler tarafından çalındığını belirlemek için kullanıcının ve çevresinin gizli fotoğrafları da dahil olmak üzere diğer kişisel bilgilerle birlikte toplanacaktı.

Bir dijital haklar grubu olan Electronic Frontier Foundation, teknolojiyi “hain yazılım” olarak adlandırdı ve patenti anında misilleme sağlayarak casus yazılımın ötesine geçtiğini iddia etti. Ancak, Apple dizüstü bilgisayarlar dahil olmak üzere diğer cihazlar, uzaktan kapatma veya konum izleme özelliklerine (MobileMe gibi) sahiptir ve aynı tepkiye maruz kalmamıştır.

Şeytanla Anlaşma

Steve Jobs ve Steve Wozniak bir garajda yaptıkları ünlü ilk Macintosh bilgisayarı 666,66 dolara sattılar. Apple sevenler, Wozniak’ın üç basamaklı sayıları sevdiğini ve Jobs’un pazarlama amacıyla fazladan iki altıda etiketlendiğini söylüyor. Ancak bazı yorumcuların başka fikirleri var.


 

Şeytani rakamların, ikilinin dünyevi başarı karşılığında şeytani adamla bir anlaşma yaptığını kanıtladığına inanıyorlar. Kanıtlarını savunmak için: Apple logosu. Yasak meyveden alınan büyük sulu bir ısırık mı?

Komplo teorisyenleri her zaman merak edeceklerdir.

 

Kayıp ve Bulunan iPhone

Apple, 2010 ilkbaharında bir mühendisin iPhone 4 ün bir prototipini Redwood City, California barında bırakması ve yoldan geçen bir kullanıcının onu almasıyla sarsıldı.

Telefon tüm zamanların en gizli teknolojik sırrı idi, ancak telefonu bulan başka müşteri kısa sürede elinde inanılmaz bir şey olduğunu fark etti.

Telefonu 5.000 dolara, herkes tarafından merakla beklenen telefonun yeni görünümü ve özellikleri hakkında bir hikaye yayınlayan Gizmodo web sitesine sattı. Gizmodo, neredeyse bir gecede, agresif bir suç soruşturması ve bilgisayarların ele geçirildiği editör Jason Chen’in evine polis baskını da dahil olmak üzere yoğun bir baskı hissetmeye başladı.

Ancak bazı gözlemciler, sızıntıya rağmen Apple’ın öne çıktığını, çünkü yeni iPhone’un tonlarca ücretsiz tanıtım aldığını düşünüyor. Apple’da güvenlik o kadar sıkı olduğundan, Apple ve Gizmodo’nun işbirliği içinde olduğuna dair şüpheler vardı ve tüm olayı iPhone’un bu durum için harekete geçirmek için bilerek sahnelendi denildi.

Olayla ilgili cezai soruşturma sona yaklaşıyor ve kimse suçlanmadı.

Mac Saldırısı

Florida’da küçük bir şirket olan Psystar, 2008’de Mac klonlarını satmaya başladığında, Apple’ın tepkisi hızlı ve öfkeliydi.

Ancak Apple’ın korkutucu yasal saldırısı karşısında, Psystar kişisel bilgisayarlarını piyasaya sürmeye devam etti ve Apple’ın son kullanıcı sözleşmesiyle tekel karşıtı yasaları ihlal ettiğini iddia ederek karşı dava açması için güçlü bir anti-tröst hukuk firması kiraladı.

Bu yeni başlayan şirketin arkasında Mac’leri kopyalamaktan daha fazlası var mıydı? Apple, davayla ilgili güncellenmiş bir şikayette John Does adını verdiğinde böyle düşünüyor gibiydi. Dosyada, “Bu kişilerin bireysel, kurumsal veya başka türlü gerçek isimleri veya kapasiteleri Apple tarafından bilinmiyor” dedi.

Spekülasyon, Apple’ın rakiplerinin gizlice Psystar’ı desteklediğinden şüphelenmesini takip etti. John Does hiçbir zaman tanımlanmadı ve Apple, Psystar’ın zararları ödemeyi kabul ettiği ve artık klonları üretmediği 2009’da sonunda yok oldu.

İş Bulmak

Apple hisseleri, baş yöneticisinin pankreas kanseri ile uzun süren savaşıyla ilgili haberlerle birlikte yükseldi ve düştü. Birçoğu Steve Jobs’un sağlığının hissedarlar için kritik bir bilgi olduğuna ve tahminlerinin defalarca örtbas edildiğine inanıyor.

Jobs, 2004’te, tipik olarak hızlı bir ölüme yol açan bir hastalık olan pankreas kanseri tedavisi gördüğünü açıklamadan önce, Apple teşhisini dokuz ay boyunca gizli tuttu.

Jobs, 2008’deki dramatik kilo kaybını bir hormon dengesizliği olarak açıkladı, ancak kısa süre sonra altı aylık bir izin kullandı. Daha sonra karaciğer nakli, Wall Street Journal’a bir sızıntı gerçekleştikten dört ay sonra her şey ortaya çıktı.

Jobs Ocak ayında son iznini aldığında, ifadesinde durumu hakkında hiçbir ayrıntı vermedi ve planlanan dönüş tarihi de yoktu.

apple

Kontrol ediyorum

Apple’ın sırlarını nasıl sakladığına dair hikayeler odalar dolusu küçük ve trajik çeşitlerde gelir. İşte bunlardan sadece birkaçı: Bir Wall Street Journal yöneticisinin iPad Jobs aracılığıyla bir tweet göndermesi üzerine Jobs’ın şahsen New York medya kuruluşlarına gösteriş yaptığı söyleniyor.

Tweet atıldıktan kısa bir süre sonra kayboldu. Tüketici Raporları, anten sorunları çözülene kadar iPhone 4’ü öneremeyeceğini söyleme cüretine sahip olduğunda, sorunu Mac.com forumlarında tartışılan konular ortadan kalktı.

2009 yılında, 25 yaşındaki Çinli bir mühendis, bir iPhone 4 prototipini yanlış yerleştirdiğini bildirdikten sonra intihar etti. Sun Danyong intihar etmeden önce arkadaşlarından dayak yediğini ve evinde çalıştığı üretici Foxconn tarafından yapılan bir soruşturma sırasında yasadışı bir şekilde arandığını söyledi.

Bazıları, Apple’ın yeni ürünler hakkındaki aşırı gizliliğinin Foxconn’un Danyong araştırmasının yoğunluğunu etkilediğini söyledi.

Çürük elmalar

Bir çalışanın multi-milyon dolarlık komisyon planında içeriden bilgi sattığı için tutuklanmasının ardından Apple’ın tüm gizliliği ve paranoyası haklı göründü.

Eski Apple Inc. çalışanı Paul Devine, dahili bir soruşturma sonucunda iPod ve iPhone parça üreticilerine ürün tahminleri, teknik özellikler ve fiyat bilgileri sattığını tespit ettikten sonra 2010 yılında suçlandı.

Üreticiler, Apple ile yaptıkları sözleşme görüşmelerinde bu bilgileri kullanıyorlardı ve plan şirkete 2,4 milyon dolardan fazlaya mal oldu. Mart ayında Devine, dolandırıcılık, komplo ve kara para aklama suçunu kabul etti ve haksız kazanılmış kazançlarından 2,25 milyon dolar kaybetmeyi kabul etti. Cezası Haziran ayında doldu.

Uygulamalar için Bobbing

Porno ve politika? Bunun için bir uygulama yok. Apple, müşteri şikayetlerinden sonra cinsel açıdan müstehcen uygulamaları iTunes mağazasından kaldırırken, siyasi karikatürist Mark Fiore’nin NewsToons uygulaması hiciv ve muhtemelen karalayıcı içerik barındırdığı için başlangıçta reddedildi. (Uygulama daha sonra Fiore Pulitzer Ödülü’nü kazandıktan sonra onaylandı.)

Daha fazla Amerikalılar, bilgilerini iPhone’larından ve iPad’lerinden aldıkça, bilgi edinme özgürlüğü bekçileri Apple’ın sıkı, hatta sağduyulu içerik kontrollerini daha çok sorguluyor hale geldiler.

iStalker

İPhone veya iPad’iniz nerede olduğunuzu tam olarak bilir. Güvenlik araştırmacıları, cihazın enlem ve boylamını bir zaman damgasıyla birlikte depolayan gizli bir dosya hakkında alarm verdi.

Dosya, aygıtın senkronize olduğu herhangi bir bilgisayara gömülüdür ve endişe verici bir şekilde şifresizdir. Bu, bilgisayarınızı çalan veya bilgisayarınıza erişimi olan herkesin (örneğin kıskanç bir eş veya CIA ajanı) hareketlerinizi sanal olarak izleyebileceği anlamına gelir.

İnsanlar ciddi bir kişisel mahremiyet ihlali ile karşı karşıya ve kötü şöhretli bir şekilde ağzı sıkı olan şirketten cevaplar bekliyor. Senatör Al Franken ve Temsilci Ed Markey, Steve Jobs’tan dosyanın amacını açıklığa kavuşturması için çağrıda bulunurken, birkaç Avrupa ülkesi depolanan verilerin gizlilik yasalarını ihlal edip etmediğini araştırıyor.

Araştırmacılar Pete Warden ve Alasdair Allan, birçok cep telefonu şirketinin izleme özelliğini kullanmasına rağmen, toplanan bilgilerin bir güvenlik duvarının arkasında korunduğuna ve erişim için bir mahkeme kararı gerekeceğine dikkat çekiyor.

Hiçbir zaman bu durum açıklığa kavuşmuş değil. Binlerce forum başlığı ve blog bu konuda kafa patlatmaya devam ediyor.

Bebek

Web uygulamalarının geliştiricileri, Big Apple’ı programlarını kasıtlı olarak yavaşlatmakla suçluyor. Bir web tarayıcısı yer imi yerine bir iPhone veya iPad ana sayfasından başlatıldığında uygulamalarının yavaş olduğunu iddia ediyorlar.

Geliştiriciler, web uygulamalarının ana sayfadan açıldığında çok daha hızlı JavaScript Nitro yerine daha eski bir JavaScript motorunda çalıştığını iddia ediyor. Kullanıcılar tek dokunuşlu uygulamaları sevdiklerinden ve sorun Apple onaylı uygulamalarda ortaya çıkmadığından, geliştiriciler bunun iTunes’a haksız bir avantaj sağladığını söylüyor.

Apple, içeriği kontrol ettikleri ve mağazada satılan tüm uygulamalardan elde edilen kârda yüzde 30’luk bir kesinti almaya devam ettikleri için avantaj sağlıyor. Bu, şirketin pazar hakimiyetinin devam etmesinin başka bir yolu.

 

0 0 votes
Article Rating

Son Yazılar

Son Yorumlar

Tavsiye Yazılar

Subscribe
Bildir
guest
Yorumunuz için teşekkürler...
Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim... .
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haber Bültenimize üye olabilirsiniz...

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x