Kuraklık artışı

3
28

Kuraklık artışı

Son zamanlarda coğrafyamız ve Avrupa’nın büyük kesimi kurak şartlar yaşıyor. Mevsim normalleri altında sıcaklıklar görülüyor özellikle Doğu Avrupa’da. Bunun sebebi La Nina dediğimiz döngüyü orta kuvvette yaşamaya başlamamız.

Kasım ayı sonbahar mevsimsel tahminlerimde mevsim normalleri civarı ve üzerinde yağış, mevsim normalleri civarı sıcaklık beklentim olduğunu ifade edip yazmıştım burada ama La Nina kuvvetlenmeye başladı. Ao(Arktik Salınım) ve Nao (Kuzey Atlantik Salınımı) endekslerinin de genellikle pozitif değerlerdeki eğilimi ile La Nina etkileri yani Pasifik Okyanusu yüzey sıcaklıklarının normalden daha düşük olmasının sonuçlarını görmeye başladık.

La Nina daha da kuvvetleneceğe benziyor ve bu durum coğrafyamız ve Doğu Avrupa’da normaller altı kış sıcaklıkları ve normaller altı yağış ihtimalini güçlendiriyor diye düşünüyorum.

Kuraklık artışı

http://www.haberturk.com/dunya/haber/688929-la-nina-geri-dondu,

http://en.wikipedia.org/wiki/El_Ni%C3%B1o-Southern_Oscillation,


3
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Fahri Meteorologandi Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
andi
Ziyaretçi
andi

Geçtiğimiz yıl El Nino’dan La Nina’ya geçiş başlamıştı. Okyanus ve Denizlerin sıcak olması ile tam olarak La-Nina’yı yaşamadık. Bu sene ile birlikde suların daha soğuk olmasıyla birlikte etkileri daha fazla hissediliyor. Senin de dediğin gibi AO ve NAO nun pozitif seyretmesi etkenlerden biri. LA Nina ile birlikte Akdeniz Kuşağı ortalama sıcaklık ve yağış bakımından ortalamaların altında seyredecektir. Bu yıl ülkemiz daha fazla kar alacaktır ve sıcaklıklar çok daha düşük olacaktır. Bu arada üstad konu dışı olacak biraz çok önceki yorumların birinde Haarp ile ilgili bir kitap önermiştin ben onu çok aradım fakat yayınevi basımı durdurmuş. Fuarda da koridor yayınlarına özellikle… Read more »