CERN Tanrı parçacığı nı açıklıyor.

5
75

CERN Tanrı parçacığı nı açıklıyor.

4 Temmuz günü CERN de yapılacak bir toplantıda Tanrı parçacığı ile ilgili bir açıklama yapmak üzere basın toplantısı düzenleniyor.

CERN uluslararası Nükleer Araştırmalar için Tanrı parçacığı arayışının sonuna gelindiğini ve ATLAS – CMS laboratuvarlarında son deneyede aşağıda modeli görülen. Kırmızı ile işaretlenmiş parçacığın proton – proton çarpışması sırasında ortaya çıktığını ve yön değiştirmesi neticesinde bunun tanrı parçacığı olduğunu bildiriyor.

Bu karanlık madde, karanlık enerji ve paralel evrenler gibi hatta daha gizemli kavramlara yanıt aramak için bir gösterge olacağı bilim adamlarınca söyleniyor.

CERN’in ATLAS ve CMS deneylerinde kuruluşun Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) yer aldı. 17 kilometrelik dairesel boru – dünyanın en büyük ve en güçlü parçacık hızlandırıcısı – İsviçre / Fransa sınırında bir yer altı tünelinde bulunuyor.

Büyük Patlama’dan sonra saniyenin çok küçük bir bölümünde yeniden oluşup yok olduğu fizik adamlarınca hesaplanmıştı.

Tesbit edebilmek için saniyede milyonlarca çarpışmalar içinden tanrı parçacığını tesbit etmek için çarpıştırıcı ters yönde protonların ateşlenmesi ve birbiri ile çarpışan protonlardan iz olarak çıkan ışınımlar takip edilmiş. Bu izlerden çıkarılan analiz 4 Temmuzda açıklanacak olan analiz…

http://cosmiclog.msnbc.msn.com/_news/2012/06/29/12488155-higgs-boson-buzz-hits-new-heights

Bekleyelim bakalım bu sefer ne diyecekler…

Açıklama tarihide bu sefer çok ilginç bağımsızlık gününe Avrupanın bir göndermesi mi acaba ?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
Yorumunuz için teşekkürler...
Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim... .

5 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
cetin ak
cetin ak

4temmuz ne olacaksa o gunden sonra olaylar hiz kazanacak gibi hissediyorum

Irfan Isgör

Cern , higgs bozonu var mıdır , yok mudur açıklamasını yapmadan önce maddenin güncellenmiş tanımını yapmalıdır!! Maddeye kütle kazandıran elementer olarak aranılan higgs bozonunun kazandırdığı "kütle" nedir? Kütle nedir ki madde ne olmalıdır? Tabii bu arada kütlesizlik nediri de sormamız lazım!

Factorx
Factorx

“Tanrı öldü! Onu biz öldürdük!” demişti Nietzsche…

Belki de yeni bir tanrı doğmuştur bu gün. Ya da bu bir tanrılar savaşı… Biri ölecek, biri doğacak. 4 Temmuz 2012… Tarihe altın harflerle yazılacak gün…

Higgs bozonunun bulunduğu resmen ilan edildi. Bundan sonra çalışmaların higgs ölçümleri içerisinde yürütüleceğini ve bunun üzerine gideceklerini açıkladı yetkililer. Buradan bence anti madde üretiminin yolu açılacak. Bu da sonsuz enerji demek. Sonsuz enerji de enerjiden madde oluşturabilmek demek. Hani derler ya yoktan var etmek gibi… Oradan da insanlığın gideceği rotayı tahmin etmek güç değil…

cetin ak
cetin ak

Sanirim kendilerini yeni tanri ilan edecekler.tabi tanri buna ne kadar izin verecek bunuda bir kac ay sonra anlayabiliriz.malum bekledigimiz olaylar gerceklesmezse tanri yeni tanrilara izin vermis demektir.tabi ki biz yeni kullar olarak nasil bir gelecekte yasayacagiz yada nesillerimiz.dusunmek bile agir geliyor bilim kurgu filmlerdeki gibi dunyanin efendisine hizmet ettigin surece hava su gida alabilecek nesillerimiz.bu yuzden 21.12.2012 gerceklesmesi dilegiyle.

xlarge
xlarge
Reply to  cetin ak

Katlıyorum,
Belki de mayaların ifade etmek istedikleri şey buydu.Başka bir çağa geçmek demelerinde bunu kastediyorlar olabilir.