21 Aralık 2012 tarihi doğrulandı.

21 Aralık 2012 tarihi doğrulandı.

Yeni bulunan bir maya takvimine göre mayaların kıyamet veya tarihin sonu olarak işaret ettikleri tarih 21 aralık 2012 olarak bir kez daha onaylandı.

Arkeologlar Maya takviminin ‘son tarih’, 21 Aralık 2012 onaylamış durumda. Guatemala La Corona kazı yerinde bir taş merdiven de bulunan oymalar. Bu takvimi işaret etmektedir.

Son tarihi teyit eden ikinci bir yazıt daha bu anıt mezarda ortaya çıkarılmış.

Çok daha eski bulunan tablete göre dünyamızı bir göktaşı ile vurulması veya antik tanrılar tarafından yiyip, bir kara delik tarafından yutulmuş olması tahminleri ile komplo teorileri konusu haline gelmişti. Günümüze kadarda bir başka takvim ile 21 aralık 2012 tarihi onaylanmamıştı. ( Tek bir takvim yazıtında ortaya çıkıyordu.. )

1300 yıllık yeni yazıt en önemli hiyeroglif bilgileri içerecek şekilde bu yıl içinde bulunmuş. Aşağıda yer alan anıt içerisinde bulunan tablet hızla deşifre edildiğinde takvim içeriğinin 21 aralık 2012 tarihinde sonlandığı görülüyordu.

Yazıt çoğu yağmacıların gözünden kaçmış ve temiz bir şekilde bulunmuş.Bu yazıt mayaların siyasi geçmişi ile ilgili aslında. Bir kralın dönüşü ile ilgili bir pasajda ‘son’ için bir başvuru okunur. Bu sonu işaret eden yerde kayıtlı tarih 21 aralık 2012 ye tekabül etmektedir.

Yazıttaki açıklamaya göre :

‘Bu Maya bölgesinde büyük bir siyasi çalkantılara sahne olması ve bu kralın 2012 yılından sonrasında dönmesi gerektiğini yazıtlardan David Stuart kazı liderliğindeki Texas Austin Üniversitesinden oluşan bir komisyon açıklar.

Bulunan ana yazıt aşağıdaki şekilde.

Ama bölgedeki birçok etnik Maya toplulukları büyük ölçüde batılı bir fikir olarak kıyamet tahminlerini red ediyorlar.
Kendi dil etimolojilerinde de Kıyamet kelimesi yer almıyor daha sonrada yabancı dillerden geçmiş kıyamet kelimesi bulunuyor.

Bu tarih hakkında daha çok teori oluşturulacak ancak fazlada zaman kalmadı aslında.

Mayalar gerçekten ne demek istediler 5-6 aya kadar öğrenmiş olacağız.

Takip etmekte fayda var…

 

0 0 votes
Article Rating

Son Yazılar

Son Yorumlar

Tavsiye Yazılar

4 YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest
Yorumunuz için teşekkürler...
Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim... .

4 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Yaşar Sert.
Yaşar Sert.

Sevgili Admin, daha önce 5 Haziran’da Dünyada uzayla ilgili tüm bilim adamlarını olağanüstü toplantıya çağırıldığını duyurmurmuştunuz. Toplantı gerçekleşti mi? Konuyla ilgili bilgi edinebildinizmi?

mehmet
mehmet

Assagıda yazan hikayede benim eklemis oldugum tek nokta M.Ö. 5310 ‘dur .Bunun dısında hikaye tamamen bilinen gerceklerdir. !!!! Mayalara malettigimiz bütün bu bilgiler aslında M.Ö. 5000 li yıllara kadar uzanan güney amerika kültürlerinin (la venta ,olmek,toltek ) tüm bilgilerinin bir elde toplanmıs son halidir. Mayalar ,sanırım M.Ö. 1500 lü yıllarla M.S. 800 lü yıllar arasında yasamıs bir uygarlıktır. Mayalar ve öncesi kültürlerde haç kutsaldı .Hatta belirli zamanlarda tüm sokaklarında haçı gezdirdikleri özel dinsel günleri vardı..Ama yine de en çok sevilen tanrıları Qutzetal dı .. Quetzetal ( yani venüs ) M.Ö. 5310 yılında bu haç tarafından çarmıha gerilmisti .Haçın kim oldugunu… Read more »

mehmet
mehmet

Peki bu hikayeyi mısırlılardan dinlemek istermisiniz ? Çok cıplak aslında ,ama mayaların hikayelerinden daha güzel süslenmis ,allanmıs pullanmıs bir hikayedir..
Seth bir gün uzaklardan gelip osirisin bedenini 14 parcaya ayırmıstır ..İsis ; yani osirisin bakireler bakiresi karısı ,tanrılardan izin alarak osirisin 14 parcasını birlestirip ondan sperm alarak Horus u dogurur … Ne kadar sacma sapan bir hikaye degil mi ? Edebi ,masalsı ,hikayemsi hicbir nitelik icermeyen absürd bir hikaye ..!!! Kesinlikle sacma sapan …

Haber Bültenimize üye olabilirsiniz...

4
0
Would love your thoughts, please comment.x