Devletler toplumları nasıl izleyecekler….

3
92

Devletler toplumları nasıl izleyecekler.

ABD de hızla yayılan RFID çipleri şimdide zorunlu olarak okul çocuklarında kullanılmaya başlanacak. İlk olarak kimlikler üzerinde denenecek olan uygulama birçok eyalette başlatılacak.

Ailelere bu durumun çocukları için bir iç güvenlik meselesi olduğu ve RFID li kimliklerin hiçbir şekilde yanlarından ayrılmaması gerektiği bildirilmiş.

Devletler toplumları nasıl izleyecekler

http://www.wired.com/threatlevel/2012/09/rfid-chip-student-monitoring

Daha önce hasta kontrolleri için vücuda takılması için birçok çalışma yapılan insanların çok hızlı bir şekilde yer ve zaman tayini yapılabildiği RFID uygulamaları bu şekilde çok büyük bir topluluğa uygulanmış olacak.

Bundan sonraki aşamada bu RFID çiplerin vücud içerisine alınarak çıkarılamayacak şekile getirilmesi olacaktır. Bu sayede herkesin yer ve zaman bilgisi merkezlerde toplanmış olacak.

İkinci konu aynı yönde takip sistemleri üzerine FBI in 1 milyar dolarlık yüz tanıma ve kontrol etme projesi. Bu projeye start verilmiş durumda. Projede tüm online video kaynakları üzerinden verilecek bir yüz profilinin yer ve zaman tayininin tesbiti olacak.

George Orwell ın 1984 romanında devletin insanları an olarak takip edebildiği sistemlere çok az kaldı.

http://www.newscientist.com/article/mg21528804.200-fbi-launches-1-billion-face-recognition-project.html

Toplumların kontrol edilebilmesi için ( hızla artan nüfus ) bu teknolojiler ve sistemlerin ne şekilde bir gelişme göstereceğini bilmemiz mümkün değil. Tek bildiğimiz tüm devlet mekanizmalarının kendi toplumlarını kontrol etme ve arıza çıkaranı hemen bulmak için yaptıkları çalışmalar.

Türkiyedede hızla artan bir şekilde online kamera sistemleri ve görüntüleme cihazları monte ediliyor. Artık evinizden işinize giderken bir kameranın önünden geçmeme ihtimaliniz nerede ise sıfır.

Yorumlarınızı bekliyorum…

Devletler toplumları nasıl izleyecekler bakalım 🙂

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
Yorumunuz için teşekkürler...
Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim... .

3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
equelan
equelan

RFID çiplerini insanların vücuduna monte ettikten sonra insanları kontrol etmek amacı ile bu çiplerin kredi kartı özelliği göstererek ve kağıt, madeni para ve altının piyasadan kaldırılması neticesinde insanları çiplere mahküm olan bir nevi köle olarak kullanmak istiyor olabilirler mi?

Enise Gürün Obuz
Enise Gürün Obuz

korku filmi gibi, cendere misali