Kar yağışı ve iklim değişimleri

Kar yağışı ve iklim değişimleri

Kar yağışının Dünyamız için ne şekilde bir etki yarattığını incelemek için aşağıda NASA nın son 13 yıllık kar yağışlarından alınan uydu fotoğraf görüntüleri oluşturduğu videoyu izleyerek başlayalım.

Görüntüde karla kaplı alanın değişimine dikkat edin.

Sürekli olarak bir alanı kaplaması ve tekrar yok olarak bu döngüyü devam ettirmesini görebiliyoruz.

Burada dikkat edilecek nokta son 3 yıllık döngü.

Bu yılda daha önce yazdığım aşırı metan gazı çıkışı ile atmosferdeki Oksijen miktarında değişmeler meydana gelmiş ve 2013 kışının ağır geçeceği tahmin edilir olmuştu.

Bunun ilk belirtileri Meksika ve ABD den geldi. Aşağıdaki uydu fotoğrafları bu hafta çekildi ve kasırgaların sayısını görebiliyorsunuz.

Meksika ölenlerin sayısı 21 e yükseldi.

http://www.usatoday.com/story/news/world/2013/09/15/ingrid-manuel-mexico/2816509/

Bu durum önümüzdeki günleride etkimeye devam edecek.

Kar yağışının etkileri nasıl oluyor diye sorular geleceği biliyorum.

Durumu şöyle açıklayalım.

Kar yağdığında kapaladığı alanda bulunan yeşil bitki örtüsü güneşi göremiyeceği için karbondioksit sentezi yapamıyacaktır.

Bu durum dünya atmosferindeki karbondioksit miktarını artıracak ve atmosferde sera etkisini artıracaktır. Bu sayede dünyanın üzerinde bulunan kar tabakası erimeye başlayacak ve yeşil bitki örtüsü açığa çıkacaktır. Özellikle geniş Asya steplerinin ve kanada ormanlarının etkisi yoğun olacak.

Yeşil bitki örtüsü bu kez atmosfere oksijen vereceği için oksijenin etkisi ile atmosferde soğuma hızlanacak ve soğuyan atmosfer içinde bulundurduğu suyu kar olarak yeryüzüne indirecektir.

Yukarıdaki videoda bunu daha net bir biçimde görebileceksiniz.

Aynı döngü yüzyıllardır devam ederek günümüze geldi.

Peki şimdi neden bozulmaya başladı ?

Kar yağışı ve iklim değişimleri bize neler yapacak, İşte bizim sorumuz bu.

Son Yazılar

Covid-19 sahte bir virüs mü?

Covid-19 virüsüne inanmayan on binlerce insan gösteri yapmaya devam ediyor. Corona için bu şekilde eylemlerin dünya çapında artması bekleniyor. #corona #covid #covid-19 .

Corona virüs yayılım haritası

Coronavirüs ilk olarak Aralık ayında ortaya çıktı. Hastalık (COVD-19) yaklaşık 80.000 kişi dünya çapında enfekte etti. 2.600'den fazla insanı öldüren salgın, İtalya ve Güney Kore'de...

Kısa bir Nibiru hikayesi- farklı bir bakış.

Belki de şimdiye kadar var olan en kıvrımlı bulmaca, bilimsel ya da teolojik olsun, günümüzün en baskın dogmalarından bazılarını birbirine karşı dayanaksız bir savaşa...

Mars’ta ‘böcek’ araştırması

Ohio Üniversitesi'nden bir bilim adamının Mars'taki böcekleri keşfetmesi ile ilgili bir basın açıklaması yapıldı. Kızıl Gezegenin etrafında sürünen canlı böceklerin varlığını iddia eden orijinal makale....

Mum ışığı nın sırrı nedir ?

Mum ışığı Hiç düşündünüz mü, mum ışığı neden insana huzur verir veya dinlendirir. Mum ışığının verdiği frekanlar sizi neden huzur vericidir. Bilimadamları bunun ilk insanların ateşin...

Son Yorumlar

Tavsiye Yazılar

Subscribe
Bildir
guest
Değerlendirme
Yorumunuz için teşekkürler...
Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim... .
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haber Bültenimize üye olabilirsiniz...

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x