Radyo patlaması : Aynı yerde daha fazla tespit edildi

3
29

Radyo patlaması

Derin uzaydan gelen radyo dalgalarının bir kaynağının daha bulunduğu bildirildi.

Araştırmacılar, 20 Aralıkta Astrofizik Dergisi’nde her biri birkaç milisaniye süren altı radyo enerjisi patlaması galaksimizin dışındaki bazı bölgelerden patlak verdiğini bildirdi.

Bu tespit, hızlı radyo patlamaları olarak bilinen esrarengiz patlamaların bir sınıfında bilinen tek veya tekrarlayıcı olan aynı yerde bulunan önceden kaydedilmiş 11 radyo dalgası patlamasını izlenmiş.

Bu radyo patlamaların kökenlerine bakıldığında bunlardan 18’i 2007’den beri bildirilmiş, halen devam etmekte olan bir bulmaca olarak kalmışlar.

Auriga takımyıldızında yaklaşık 3 milyar ışık yılı uzaklıkta olan bu tekrarlanan kaynaktan gelen sürekli dalga, bazı radyo patlamalarına neden olanların bir çarpışma ya da patlama gibi bir kerelik yıkıcı bir olay olmadığını ima ediyor.

radyo patlaması

En son dalga 2015 yılının sonlarında tespit edildi.

Paul Scholz, Montreal’deki McGill Üniversitesi’nde lisansüstü öğrenci ve meslektaşları bu durumu rapor etti. Batı Virjinya’daki Green Bank Teleskopu ve Porto Riko’daki Arecibo Gözlem evinde beş patlama kaydedildi.

Bu cisim ilk olarak 2012 yılında Arecibo’da tespit edildi. Mayıs ve Haziran 2015’te on adet daha patlama oldu.

Bugün bu patlamaların yansımaları olan radyo sinyalleri hala bölgemize ulaşmaya devam ediyor.

Uzayda yayılan bu sinyalin bizden başka akıllı canlılara ulaşması ve tepki vermesi zaman alacaktır.

 

 

 


3
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
MBilalozentevfik_uyarosholles Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
osholles
Ziyaretçi
osholles

Dualarınızı gerçeğe dönüştüren fenomen,zihninizdeki dualarınızı,radyo sinyalleri gibi boşluğa hareket ettiren elektromanyetik sinyallerdir.

tevfik_uyar
Ziyaretçi
tevfik_uyar

Bahsi geçen radyo sinyalleri bir kaç milisaniyelik impulslar şeklinde. Güneş boyutunda bir yıldızın bir günlük enerjisine sahipler.

MBilalozen
Ziyaretçi
MBilalozen

Uzaya sinyal falan yolluyoruz arada radyo sinyalleri geliyor demek ki onların da buraya gelecek teknolojileri yok dumanla hanerleşiyoruz.