Enerji sorununa BOR çözümünde yeni bir y…

0
156

Enerji sorununa BOR çözümünde yeni bir yöntem.

BOR madeni bilindiği gibi en büyük rezerv olarak Türkiyenin elinde.
Bu maden ile çok daha yeni bir buluşa imza atıldı.

Bor nitrür nanotüpler kullanan araştırmacılar tatlı su ve tuzlu su arasındaki tuzluluk farkı ile enerji için yeni bir yöntem keşfetildi.

Tatlı su ile Tuzlu su arasındaki farkın Bor nitrür tüplerinin içinden geçirilerek elde edilen Ozmos seviyesi büyük miktarda elektrik enerjisinin ortaya çıkmasına sebep olacağı tesbit edildi.

Şu anda bilinen nehir yataklarının deniz ile buluştuğu alanlar hesaplandığında dünyanın şu anda kullandığı elektrik enerjisinin 500 katı büyüklüğünde bir enerji oluşturulabileceği hesaplanmış.

Biyoloji ve hücre kanalının araştırmasından esinlenen tek bir nanotüp ile ozmotik akış ölçümünde dünyada bir ilk.

Deney cihazı bir taramalı tünelleme mikroskobunun ucu kullanarak birkaç düzine nanometreye sahip bir bor nitrür nanotüp eklenen ve tek bir delikten delinmiş geçirimsiz ve elektriksel yalıtım membran oluşuyordu.

Nanotüp her iki tarafında akışkanın, batırılan iki elektrot bunların zar içinden geçen elektrik akımı ölçmesine sebep oldu.

Bir tuzlu su deposu ve bir tatlı su haznesi ayırmak için bu membran kullanılarak ekip tuz içerdiği katyonlar çekiyor. Bor nitrür nanotüpler güçlü negatif yüzey yükü karakteristiği ile indüklenen nanotüp aracılığıyla büyük bir elektrik akımı üretilmesini başardı.

Bor madenin yeni yöntemi ile enerji üretilmesi o kadar basit ki sanırım önümüzdeki birkaç yıl içinde birçok yerde bu aletleri görebiliriz.

Dünyanın nükleer enerjiden vazgeçmekte olduğu dönemde bu buluş büyük önem taşıyor. Ülkemiz için ise Bor madenin önemi bir kez daha ispatlanmış oldu.

Konu hakkında bilim dergisinde yayınlanan yazı

http://www.nature.com/nature/journal/v494/n7438/full/nature11876.html

Enerji sorununa BOR Yorumlarınızı bekliyorum.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
Yorumunuz için teşekkürler...
Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim... .

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments