DA14 göktaşı hakkında bilgiler.

6
25

DA14 göktaşı hakkında bilgiler

Daha önce sitemizde 2 kez konusu geçmiş DA14 ile ilgili ilk bilgiler Şubat 2012 de bilgiler verilmişti.

Asteroid 2012 DA14 – Şubat 2013 Geçişi

2012 DA14 Asteroidi gözlenmekte.

Konu hakkında yapılan ilk açıklamalarda astroitin 30 – 40 metre olabileceği ve hızının da 30.000 km olduğu yönünde idi. Son gelen açıklamalarda boyunun 50 metre çapında ve hızınında 40.000 olduğu şeklinde.

Göktaşı yakınlaştıkça görüntüleride teleskoplar yardımı ile alınabilir durumda.

Son iki günde oluşacak bilgiler ile göktaşının yörüngesinde devam edeceği veya dünyanın atmosferine girebileceği belli olacak. Burada ek bir not düşelim bazı ülkeler bu konuda oldukça hassaslar ve askeri birliklerini alarm durumuna geçirdiler. Bunların başındada ingiltere geliyor.

Yörüngesi yukarıdaki şekilde belirlenmiş…

Videoda açık bazı bilgiler mevcut…

Dünyanın uydularının bulunduğu yakınlıktan daha da yakından geçmesi bazı haberleşme ve askeri uydular içinde tehlikeli durumlar oluşmasına sebep olabilir. Birkaç uyduya birden çarpabilir. Çarpışma sonrası oluşacak enkaz yığınları diğer uydularıda etkileyerek oldukça büyük zararlara neden olabilir.

Göktaşının hesaplanan muhtemel çarpma noktaları aşağıdaki şekilde çıkarılmış. Ancak bu sadece göktaşının yörüngesinden sapma ihtimali üzerine gelişen bir senorya. Bu ihtimalin %54 olduğu hesaplananlar arasında. Yani 15 Şubat da göktaşı %50 den fazla bir ihtimal ile dünyaya yönlenebilir.

Alınan gökyüzü görüntüler ile DA14 ün çizdiği gerçek yörünge gökyüzü haritalarında aşağıdaki şekilde görülebiliyor.

En son olarak space.com dan alınan detay bilgilerin olduğu aşağıdaki infografikte tüm bilgiler mevcut. Bu bilgiler arasında göktaşının büyüklüğünün karşılaştırılması ve yörünge ihtimalleride yer alıyor.

Çarpma tehlikesinin saat saat gösteren bir grafik

Konu hakkında twitter üzerinde kısa bilgiler vermeye devam ediyorum izlemek isterseniz. Tıklayınız…

Konu hakkında yorumlarınızı bekliyorum. İzlediğiniz ilginç bilgiler varsa yorum olarak ekleyebilirsiniz.

DA14 göktaşı


6
Kimler Neler Demiş?

avatar
4 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
AdminKENANsiyahhakanBora Hazır Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Mücahit Ahmet Ok
Ziyaretçi

Sayın admin ilk günden beri takibindeyim harbiden 10 numara adamsın takibindeyim (biraz izmit ağızı oldu ama 🙂 ) ama özellikle twitterde üstü kapalı cümleler kuruyorsun benim gibi bilgi seviyesine diğerlerine göre biraz aşağı olanlar maalesef anlamıyor daha açık olmanı umuyorum saygılarımla 🙂

Bora Hazır
Ziyaretçi

Sevgili admin, o tarihlerde Cern'de bir deney var mı? Kafamdan bir şeyler geçti de?

hakan
Ziyaretçi
hakan

minicik bir astroid taksim istiklal caddesine bile düşse max. 500 ölü çok fazla şişirilmiş bir haber metre değilde km gibi sunuyo haber bültenleri! bu cisim dünyaya çarpsa dahi bir kaç yüz insanın ölümünden başka birşey yapmaz belki uydulara zarar verebilir oda düşük ihtimal bence..

siyah
Ziyaretçi
siyah

o minicik asteroid 2.000 kilometre kare alanı yok edebilecek güçte. Türkiye 814.578 km² dir.

KENAN
Ziyaretçi
KENAN

hakan bey o minicik göktaşı bir ülkenin can alıcıcı merkezlerinden birine öeneğin meclisine veya ulusal bilgilerinin depolandığı bir yere düşerse ülkenin onlarca belkide yüzlerce sene geri gitmesine sebep olabilir ve hatta siyasi ve idari açıdan parçalanmasına dahi sebep olabilir.verebileceği zararda sadece büyüklüğüyle deyil hızıylada iniltilidir duran bir arabaya 20 km. hızla çarpan başka bir araçla yine duran bir arabaya 150 km. hızla çarpan arabanın arasındaki fark gibi.