Mum ışığı nın sırrı nedir ?

Mum ışığı

Hiç düşündünüz mü, mum ışığı neden insana huzur verir veya dinlendirir. Mum ışığının verdiği frekanlar sizi neden huzur vericidir.

Bilimadamları bunun ilk insanların ateşin etrafında toplanmaları, ateşin ışığının ve sıcaklığının kendilerine verdiği güven ve huzurun genlerimizdeki kalıcı etkisi olarak açıklıyorlar.

İnsanoğlu çok uzun zaman sadece ateşin ışığı ve sıcaklığına güvenerek doğada ayakta kalmayı başardı.

Şimdi bize yetersiz gelen ateş ve mumun ışığı o zamanlar en değerli olan şeydi. Karanlık bir dünyada mum ve ateş ışığı her şey demekti. Hatta o dönemler içinde en mükemmel ve eşsiz aydınlatma şekli olarak kabul ediliyordu.

Bundan yola çıkarak aydınlatma birimi olarak kandil terimi kullanılmıştı.

1 Kandil ışık birimi demek, bir adet mumun verdiği ışığa eşit demekti. Halen aydınlatma hesaplarında bu birim kullanılmaktadır.

Mum ışığının insana verdiği huzur ayrıca bilim adamlarıncada kabul edilmiş bir durum.

Mum ışığı incelendiğinde ışık sıcaklığı olarak 2000 kelvine tekabül ettiği görülmüş. Günümüzde 2000 kelvinlik bir ışık kullanabilirsek stres ve huzurluğumuz azalacaktır.

Bundan 20-30 yıl önce çokça kullanılan akkor flamanlı sarı ışık veren lambaları hatırlayanlar vardır. Bu lambalar 2000 kelvin sıcaklıktaki ışığa en yakın olarak 2700 – 2800 kelvinlik bir ışık yayınlamaktadır.

Gün ışığı ise 5000 kelvin sıcaklıktadır.

Bildiğiniz gibi gün ışığı tek bir renkten oluşmaz. Gün ışığının bilinen şekilde bir cam prizmadan geçirirsek kırılan ışıkta renk skalasını görebiliriz.

2000 kelvinlik ışıkta kırmızı renk daha çok ortaya çıkar ve baskın olur. Bizim incelemekte olduğumuz mum ışığı ve kandilde olduğu gibi.

Gün ışığında ise tüm renkler orantısal olarak eşit bir şekilde dağılmış durumdadır.

Mum ışığının garip çekiciliği 🙂

Konunun can alıcı noktasına gelmiş olacağız.

Çalışma ve dinlenme ortamlarımızın yapay aydınlatmalar kullanıldığı için, ruh halimizi, çalışma şeklimizi ve stresimizi etkileyen bir etken olarak ortaya çıkıyor olması asıl can alıcı noktadır.

Bulunduğumuz ortamların genel olarak aydınlatma şekli genel olarak beyaz ve yüksek ışık şeklindedir.

2000 kelvinlik bir ortam aydınlatması bizim hormonlarımızı doğrudan etkileyecek ve mutlu ve huzurlu olmamazı sağlayacaktır.

4500 – 5000 kelvin lik ışık, yani güneş ışığı veya beyaz ışık çalışma hormonlarıaktif ettiği için, sizi sürekli olarak aktif olmaya, çalışmaya ve hızlı hareket etmeye teşvik edecektir.

Işıkların renk skalasına göre ışıkların sıcaklık durumlarına bakmak istersek.

2000 kelvin sıcaklık bizimde size tavsiye ettiğimiz dinlenme ve huzur ışığı diyeceğimiz mum ışığıdır.

2800 – 3100 kelvin sıcaklık akkor flamanlı lambaların yaydığı ışık şeklidir. Elektriğin kullanılmaya başladığı ilk yıllarda ortaya çıkmış ve günümüze kadar gelmiş en çok bilinen aydınlatma şekli.

İnsanların eskiden daha mutlu olmalarının sebebi bu akkor flamanlı lambalardan yayılan sarı ışık olabilir mi ? Bu ışıkları hala kullananların mutluluk ve streslerini bir inceleyin isterseniz.

Akkor flamanlı lambalardan sonra büyük buluş olarak kabul edilen flürasant lambalar ortaya çıktı. Bu lambaların ışığıda gün ışığına çok yakın olan 4500 kelvinlik bir ışık sıcaklığına sahip.

Tüm bürolar, fabrikalar ve çalışma ortamları bu flürasant lambalar ile aydınlatılmaya devam ediyor. Sizce neden olabilir ? Daha önce söz ettiğim gibi insanoğlunun en çok çalışmaya teşvik eden ışık sıcaklığı 4500 – 5000 seviyesine yakın olması mı ?

Gün ışığıda 5600 – 6000 kelvin sıcaklığı arasında. Tüm canlılar bu ışık şiddeti karşısınca canlanmaya ve aktif olmaya teşvik ediliyor.

Son olarak 8000 kelvin sıcaklığa sahip ay ışığı. Ay ışığını anlatmama gerek yok. Ay ışığı hakkındaki efsaneler boşuna anlatılmış olamazlar.

Günümüzde bu durumu fark eden araştırmalar ileri teknoloji yardımı ile 2000 kelvin sıcaklıkta ışık yayan ampüller üretmeye başladılar.

Bu ampüller artık her yerde satılmaya başlandı. Yapı marketler, Büyük hırdavatcı ve elektrikli ürün satan mağazalarda biraz dikkat ederseniz hemen fark edebilirsiniz.

Bu lambaları alarak 3-4 adeti ile kendinizin dinlenme alanlarınızda çok daha aktif dinlenme sağlayacağınız aydınlatmayı sağlayabilirsiniz.

Bu ortamlar 1-2 saatinizi geçirdiğinizde nasıl bir fark yarattığını kendiniz test edebilirsiniz.

.

Yazının videosunuda izleyebilirsiniz.

.

0 0 votes
Article Rating

Son Yazılar

Son Yorumlar

Tavsiye Yazılar

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
Yorumunuz için teşekkürler...
Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim... .

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments

Haber Bültenimize üye olabilirsiniz...

1
0
Would love your thoughts, please comment.x