AB üyesi ülkelerden Yunanistan, İspanya,…

0
52

AB üyesi ülkelerden Yunanistan, İspanya, Portekiz gibi ülkelerde baş gösteren ekonomik kriz daha genel bir hal almaya başladı.

ABD, İtalya gibi önemli ülkelerde kamu borçları dolayısıyla ciddi manada kriz beklentisi var. ABD’nin borcu 15 Trilyon Dolara ulaşmış. Ülkemizde de zaten epeydir takip ettiğimiz cari açık sıkıntısı yani ithalattaki artış ihracatın bunun gerisinde kalması gibi sorunlara ilaveten ülkemizden sıcak para çıkışı ve borsanın düşmesi, döviz kurlarındaki artış bu global krizde ekonomimizin de sıkıntıda olduğunu gösteren işaretler diyebiliriz.

AB üyesi ülkelerden :

Merkez bankası buna faiz indirimi yaparak hemen herkesi şaşırtan bir müdahalede bulundu ancak döviz kurlarındaki artışın ben devam edeceğini düşünüyorum. Bu durumun enflasyonist baskıya neden olabileceğini, ister istemez mevduat faizlerini arttırabileceğini, akaryakıt fiyatlarını arttırıp, ekonomide maliyetleri yükseltebileceğini düşünüyorum. İthalata dayalı bir büyüme politikası uygulayan ülkemizde bazı maddelerin ithalatına mani olacak tedbirler alınabilir, ihracatımızın çoğunu yaptığımız AB üyesi ülkelerdeki kriz de aynı zamanda ihracatımızı olumsuz etkileyecektir. Konut, tüketici, araba kredi kredi faiz oranları artabilecektir.

AB üyesi ülkelerden :

Dövizle borçlananların çok dikkatli olmalarını icap ettiren bir döneme girdik. Özel sektör ve kredi kartı borçlarının çok arttığı bir ekonomide gerçekten sıkıntılı bir sürece giriyoruz. Umarım bu sıkıntılı süreci en az hasarla atlatabiliriz diye umuyorum.

http://www.yenimesaj.com.tr/index.php?haberno=11003982&tarih=2011-08-06

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
Yorumunuz için teşekkürler...
Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim... .

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments