Atrex projesi ve polar vortex ile buzul çağına giriş…

Atrex projesi ve Polar vortex ile buzul çağına giriş.

ABD de yaşanmakta olan ve her kış daha da kötüleşen polar vortex olayı. Yani kuzey kutup soğuklarının kuzeyden daha güney bölgelerine kadar ulaşmaları.

Polar vortex o kadar etkin olmaya başladı ki kuzey amerikanın nerede ise tamamında kar ve soğuk hava etkili oluyor.

Göller ve akarsular donuyor. Bazı bölgelerde denize yakın yerlerde buzulların oluştuğu gözleniyor. Kuzey kutup soğukları -50 derece sıcaklıklarda tüm bölgeleri etkiliyor.

Bu duruma sebep olan bir olayı anlatacağım size.

ABD 2012 yılının Mart ayında kuzey yarım kürede rutin olarak oluşan kuzey jet stream üst atmosfer rüzgarlarını incelemek ve gözlemlemek üzere bir proje başlattı.

Projenin ismi : ATREX

Amacı jet stream rüzgarları içine daha kolay gözlene bilmesi ve rüzgarın nereden dolaştığını tesbit etmek amacı ile rüzgar içine boyar bir kimyasal madde gönderilmesini şeklindeydi.

Bu kimyasal madde Trimethy alüminyum olarak geçiyor. Açıklayıcı sayfada ayrıntılı bilgi mevcut.

http://en.wikipedia.org/wiki/Trimethylaluminium

ATREX projesi bu alüminyum maddesini jetstream rüzgarının içine boşalmak amacı ile 5 adet roket kullanılması ve yaklaşık 1500 kg kimyasal maddeyi rüzgar içine boşalmak üzere çalışmaya başladı.

Bırakılacak maddeler atmosferin 60 – 65 kilometre yükseliğine ve saatte 200 – 300 kilometre hızlara ulaşan jetstream akımının içine enjekte edilecekti.

Atrex Projesi ve Polar Vortex - Kutup soğukları - Buzul Çağı

2012 yılının mart ayında bu projeye ait 5 adet roket gökyüzüne doğru uçuşuna başladı. birkaç dakika içinde yükselen roketler üst atmosferdeki jet stream hava akımı içine kimyasalları boşaltmaya başladılar.

Projenin başlangıcı sırasında yazdığım yazı

ATREX projesi başlıyor

.

Atrex Projesi ve Polar Vortex - Kutup soğukları - Buzul Çağı

Gökyüzünde büyük bir toz bulutu çok yükseklerde gözlenme başlandı. NASA uydular ve yer gözlemcileri yardımı ile jet stream boşaltılar boyanan rüzgarın görsellerini elde etmişti.

Proje tamamlanmış raporlar hazırlanmıştı. Artık kuzey yarım kürenin en büyük jet streamına ait yön ve kuvvet bilgileri ellerindeydi. Bununla güzel meteoroloji bilgileri sağlamış olacaklardı.

Her şey yolunda gibiydi. Proje başarı ile 5 roketi göndermiş kimyasallar kullanılmış ve görev bitmişti.

Atrex Projesi ve Polar Vortex - Kutup soğukları - Buzul Çağı

.

Kötü son

Ancak unutulan bir şey oldu…

Jet stream içine boşaltılan Alüminyum maddesi jet stream içinde bir değişikliğe yol açmıştı. Ani olarak alüminyum nedeni ile ısınan jet stream yön değiştirmiş ve sıcak hava bölgesine doğru, yani güneye yansımıştı.

2012 senesinden sonra her yıl kuzey jet stream rüzgar akımı daha güneye akmaya devam etti. Her yıl daha soğuk hava akımını kutup bölgesinden kuzey amerikanın içlerine taşıdı.

ATREX projesinde kullanılan alüminyum kuzey jet streamın doğasını bozmuş ve düzeltilemeyecek hale getirmişti. Artık daha soğuk kışların etkisi başlamış oldu.

NASA projeyi çok gizli olarak yürütmüş roketlerin fırlatılacağı tarihe kadar projeden çok az kişinin haberi olmuştu. Sonuçlarını daha sonra ortaya çıkacağı bu çalışmayı NASA nın neden bilimsel çevrelerden bu kadar gizlediği açıklanabilmiş değil…

Belki jet stream hava akımını bilerek bozmak istemiş olabilirler mi diye düşünmekte istemiyorum. Sonuçta ülke büyük soğuk hava etkisine girmiş olacak. Bir yanda da küresel ısınmayı azaltmak amacı ile atmosferik olayları tetiklemek mi istediler diye düşünüyorum.

Geçen bunca yılda yaşanan bunca kış şartında bunun istemeyen bir durum olduğu kanısı daha çok ağır basmaya başladı.

Yaşanan bunca kötü hava şartlarının bir kazanç olmadığı aksine gittikçe daha çok maliyet artışına ve yaşam koşullarının ağırlaşmasına sebep olduğu ortadadır.

Atrex Projesi ve Polar Vortex - Kutup soğukları - Buzul Çağı

Atrex projesi ve polar vortex sonrasında neler oldu ?

Bunun yanında doğada bozulan denge nedeni ile kendi sorunları ile boğuşmaya ve tüm dünyayı etkilemeye başladı.

Kuzey soğuk kütlesi güneye yaklaştıkça dünyanın diğer bölgelerindeki hava akımları da mevsimsel bozulmalara sebep oldu.

2012 den sonra dünya çok değişti. Avrupa ve Afrika da yaşanan anomali hava durumlarının sebeplerinden birisi olarak bu ATREX projesinde kullanılan kimyasal gösterilebilir.

Atrex Projesi ve Polar Vortex - Kutup soğukları - Buzul Çağı

Atrex projesi ve polar vortex

Konu hakkındaki video muz… Kanala abone olmayı unutmayın, videolardan ilk sizin haberiniz olsun…

Yorumlarınızı ve sorularınızı bekliyorum…

 

0
0
vote
Article Rating

Son Yazılar

Antik uzaylılar : Sri Lanka’daki Uzaylı Dağı’nda keşfedilen gizemli yazılar.

Antik uzaylılar Hindistan kıyılarında bir ada devleti olan Sri Lanka'da, çoğu yerlinin Uzaylılar Dağı olarak adlandırdığı Danigala Dağı var. Dağ, adını iki nedenden dolayı aldı. Alışılmadık...

Uzaya geri dönen göktaşları ( meteor )

Hiç ufkun üzerinde uçan ve sonra tekrar uzayda kaybolan bir "uzaylı kaya" gördünüz mü? Bu durum oldukça ilginç bu durumu anlatan bir haber ilgimi...

Antartika hakkında teoriler

Antartika hakkında bir çok komplo teorileri mevcut. Zaman zaman gündeme geliyor daha sonra kayıp oluyorlar. Ama yıllar sonra bile bazıları hala sağlam alt yapılara...

Şifreli Sayı Radyo İstasyonları

  Küba'daki bozuk bir rastgele sayı üreteci ( şifre yayınlayıcısı ) bir Rus casusluk ağının açığa çıkmasına yardımcı oldu mu? Geçen hafta yeni bir kitap aldım...

Apple Komplo Teorileri

Her büyük şirkette olduğu gibi, insanlar şirketin verdiği önemli kararların ardındaki gerçek niyetlerden şüphe duyuyor gibi görünüyor. Bu teorilerden bazıları oldukça zorlayıcı olabilir ve...

Son Yorumlar

Tavsiye Yazılar

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
Yorumunuz için teşekkürler...
Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim... .
1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Haber Bültenimize üye olabilirsiniz...

0 0 vote
Article Rating
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x