Corona veya MERS virüs salgını nasıl yayıldı.

0
124

Corona veya MERS virüs salgını

Temmuz 2013 de tesbit edilen ve %68 ölüm vakası ile korkunç denilebilecek domuz gribi virüsünün bir türevi olduğu söylenen MERS ( Ortadoğu solunum yetersizliği sendromu ) MERS e neden olarak corona virüsü olduğu için kısaca MERS-CoV denir.

MERS-CoV belirtileri şu şekilde nefes alış verişinde artış, ateş, öksürük ve nefes darlığı belirtileri ile ağır akut solunum yolu hastalığı gelişir. Hastalığa yakalananların yaklaşık yarısı öldü. Bazı insanlar hafif bir solunum yolu hastalığı olarak rapor edilmesine rağmen virüsün insan vücudunu çok yıprattığı rapor ediliyor.

Bu yıl HAC mevsiminde havalarında serin geçmesi ile bu virüsün çok büyük bir salgına dönüşmesi bekleniyor. MERS in ilk çıktığı yer olarak HAC toprakları olduğu düşünüldüğünde bunun ne kadar doğru olduğu görülecek.

Virüsün şu anda tesbit edildiği ülkeler…

Özellikle HAC sırasında alınacak virüsün 15 – 20 günlük uyku modu bittiğinde HAC dan dönenlerin ulaştıkları yerlerde bu salgın artarak devam edecek. Ölümcül oranın şimdiye kadar rastlanan grip virüsleri içinde en yüksek orana sahip olması büyük ölüm vakalarına rastlanacağını gösteriyor.

Virüs şu anda uygulanan grip aşıları ile herhangi bir bağışık kazanılması mümkün görünmüyor. Çünkü şu anda uygulanan aşılarda geçen senenin grip virüsleri bulunuyor.

Bu grip virüsüne özellikle dikkat etmemiz gerekli özellikle ülkemiz için HAC dan dönenler gözlenmeli.

Bu virüsün özellikle ISRAIL tarafından bölgeye ulaştırılan bir laboratuvar virüsü olduğu söylenmekte.

Corona veya MERS virüs için İzlemeye devam ediyoruz…

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
Yorumunuz için teşekkürler...
Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim... .

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments