Corona veya MERS virus salgını

Temmuz 2013 de tesbit edilen ve %68 ölüm vakası ile korkunç denilebilecek domuz gribi virusunun bir türevi olduğu söylenen MERS ( Ortadoğu solunum yetersizliği sendromu ) MERS e neden olarak corona virüsü olduğu için kısaca MERS-CoV denir.

MERS-CoV belirtileri şu şekilde nefes alış verişinde artış, ateş, öksürük ve nefes darlığı belirtileri ile ağır akut solunum yolu hastalığı gelişir. Hastalığa yakalananların yaklaşık yarısı öldü. Bazı insanlar hafif bir solunum yolu hastalığı olarak rapor edilmesine rağmen virusun insan vucudunu çok yıprattığı rağor ediliyor.

Bu yıl HAC mevsiminde havalarında serin geçmesi ile bu virusun çok büyük bir salgına dönüşmesi bekleniyor. MERS in ilk çıktığı yer olarak HAC toprakları olduğu düşünüldüğünde bunun ne kadar doğru olduğu görülecek.

Virusun şu anda tesbit edildiği ülkeler…

Özellikle HAC sırasında alınacak virusun 15 – 20 günlük uyku modu bittiğinde HAC dan dönenlerin ulaştıkları yerlerde bu salgın artarak devam edecek. Ölümcül oranın şimdiye kadar rastlanan grip virusleri içinde en yüksek orana sahip olması büyük ölüm vakalarına rastlanacağını gösteriyor.

Virus şu anda uygulanan grip aşıları ile herhangi bir bağışık kazanılması mümkün görünmüyor. Çünkü şu anda uygulanan aşılarda geçen senenin grip virusleri bulunuyor.

Bu grip virusune özellikle dikkat etmemiz gerekli özellikle ülkemiz için HAC dan dönenler gözlenmeli.

Bu virusun özellikle ISRAIL tarafından bölgeye ulaştırılan bir labaratuar virusu olduğu söylenmekte.

İzlemeye devam ediyoruz…


Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir