Dünya dışı yaşam : Bilim adamları dış dünyayla bağlantı…

Dünya dışı yaşam

Bilim adamları : Dünya dışı dünyayla bağlantı kurulabilir…

Yıllardır başarıyla evrendeki uzaylılarla bağlantı kurmaya veya uzaydan gelen potansiyel mesajlarını belirlemeye çalışan bir grup bilim adamı. Temel bir kuralı test etmenin zamanı geldiğini söyledi: potansiyel olarak gelişmiş yabancı medeniyetlerden. Bir cevap çıkarabilmek için kozmik ortama mesajlar göndererek bir nevi spam mesaj gönderdi.

Yakın tarihte METI’yi (Uzay-dışı İstihbarat Mesajlaşma) ( SETI den yola çıkılmış anlaşılan ) hazırlayan ve çağıran bir organizasyon, muhtemel uzaylı medeniyetlerle temasa geçmek amacıyla. Güneş Sistemi yakınındaki komşu yıldızlara güçlü sinyaller göndermek için şu ana kadar en iddialı çabayı göstermeyi planlıyor.

Böyle bir fikri söyleyen eleştirmenlerin, potansiyel olarak düşmanca ve tehlikeli yabancı medeniyetler konusundaki pozisyonumuz. Açığa çıkarma tehlikesi konusunda uyarıda bulunan ünlü astrofizikçi Stephen Hawking’in şu anda ihtiyacımız olanın bu olmadığını söylese de, yeni yaratılan örgüt kendisini Uzaylılar’ı selamlama amacı.olarak belirledi.

Niyetleri aynı yıldıza güçlü, tekrarlanan ve kasıtlı sinyaller göndermek ve bu yıldızların içinde yaşayan potansiyel olarak akıllı yabancı medeniyetlerden bir yanıt çıkarmak için aylarca ya da yıllarca beklemek.

“Birçok kuşakta değişim başlatmak gerekli ise, uzaylılar hakkında bilgi edinmek ve paylaşmak istiyoruz” dedi.

Dünya dışı yaşam

Proje 2018 yılının sonlarında ‘sözcüklerin’ gönderilmesine başlamayı amaçlıyor.

Bunun için, METI, Güneş’imize en yakın yıldızlardan biri olan ve Dünya’dan yaklaşık 4.2 ışık yılı uzakta bulunan Proxima Centauri’nin yörüngesinde potansiyel olarak yaşanabilir bir kayalık gezegen olan Proxima b’yi seçti.

METI, bir süre sonra, yüzlerce, hatta binlerce ışık yılı uzaktaki Dünya’ya uzaktaki yıldızlara daha fazla sinyal göndermeyi amaçlıyor.

METI 2016 yılında kuruldu ve 2017’de çeşitli konferanslara ev sahipliği yapmayı planlıyor.

Ana planları, personelini sağlamlaştırmak ve Dünya’nın herhangi bir yerinde güçlü bir verici inşa etmek için yaklaşık bir milyon dolar toplamaktır.

Bundan önce, METI bir yabancıya merhaba demek için en iyi yolu bulmalı.

Yeni gündeme giren Hollywood bilim kurgu filmlerinde uzaylı dilleri hakkında ( Arrival ) bir takım teorileri hazırlamaya başladıklarınıda göstermekte…

Bir dil ( uzaylılarla anlaşmak ) bulmak büyük bir sorun olmamalı değil mi?

Yani, bir Uzaylıya ‘Merhaba orada neler oluyor’ demek ne kadar zor olabilir ki.

Belki de iyi bir başlangıç için ‘Biz barış için geliyoruz’  ilk sözcükler olabilir kim bilir, hani ABD nin her gittiği yere bu cümlelerle ulaştığı gibi…

 

0 0 votes
Article Rating

Son Yazılar

Son Yorumlar

Tavsiye Yazılar

Subscribe
Bildir
guest
Yorumunuz için teşekkürler...
Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim... .

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haber Bültenimize üye olabilirsiniz...

0
Would love your thoughts, please comment.x