Dünyada Petrol ve Enerji Fiyatlarındaki Artışın Sebebi

2
120

Dünyada Petrol ve Enerji.

Son günlerde dikkat edersek İsrail’in İran’ı nükleer zenginleştirme ve bomba yapma aşamasında olduğundan dolayı yaza vurabileceği. Aradaki gerilimin sürekli tırmandırıldığı, İsrail’in ABD’yi bu müdahaleye razı etmeye çalıştığına ve İran’ın da Hürmüz Boğazını kapatma tehditlerini izliyoruz.

ABD’de başkanlık seçimlerinin yaklaşması, Obama’nın tekrar seçilmek istemesi, Putin’in Rusya’da seçimlerde devlet başkanı olması. Suriye ve İran’a müdahale gündemdeki önemli konular. Diğer taraftan AB’deki kriz ve sıkıntı devam etmekte. Yunanistan’dan elde edilen tavizlerle Almanya’nın kontrolünde sıkı ekonomik tedbirler nasıl bir netice verdi. AB üyesi diğer zayıf halka dediğimiz ülkelerdeki durum nasıl seyreder ve birliğin geleceği ne yönde olacak belirsizliğini devam ettiriyor ancak petrol ve enerji fiyatlarındaki artışlar gündeme damgasını vuracak gözüküyor. Artan petrol fiyatları gelişmekte olan ülke ekonomilerini son derece olumsuz etkilerken, petrol ihraç eden ülkelerin gelirlerini arttıracak gözüküyor. Ülkemizi de son derece olumsuz etkilemesini beklediğim bu süreçte bence Küresel Sermaye-ABD arasındaki çatışma petrol ve enerji fiyatlarını arttırmakta.

Çin Küresel Sermayenin kalesi olarak bu maliyet artışlarından en çok etkilenmesi muhtemel ülke gibi. Bence daha evvel yaşanan Wall Street protesto ve eylemlerinin rövanşını Küresel Elitler bu yolla almaya çalışıyor gibi. Belirgin bir talep artışı yokken fiyatlardaki aşırı artışlar birilerinin bunu manipüle ettiğini düşündürüyor. Bu krizin dünyadaki siyasi olayları yönlendirme amaçlı olduğunu düşünüyorum. Bu sürecin sonunda Obama’nın tekrar seçilmesinin zora girebilme ihtimali artabilir ve bu defa Cumhuriyetçi bir aday seçilebilir ABD başkanlık seçimlerinde. AB’deki kriz ise artan enerji fiyatları ve maliyetler sebebiyle daha da artabilir.

Dünyada Petrol ve Enerji

Çin’in ekonomisindeki yaşanacak sıkıntı burada üretim yapan Çok uluslu şirketlerin (ÇUŞ) de olumsuz etkilenmesine yol açabilir ve belki de en azından bir kısmının kendi ülkelerine dönerek üretimlerine devam etmelerine yol açabilir. Bu durumda ülkemizde de cari açık artabilir ve ihracatımızda eğer yeni pazarlar bulunmazsa azalma, artan enerji fiyatları sebebiyle enflasyonda artış görülebilir. Görüşlerinize ve yorumlarınıza konuyu sunarım.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
Yorumunuz için teşekkürler...
Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim... .

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
aslı
aslı

Konuyla ilgili; Türkiye açısından,teknik detaylara,rakamlara girmeden birşeyler yazmak isterim. Türkiye cazip bir pazar,otomotiv satışları rekor kırıyor.Cep telefon satışları patlaması ,Türk pazarının ne kadar doymamış olduğunun göstergesi.Türkiye’nin,gelişmekte olan Ortadoğu’ya coğrafi açıdan yakın olması,Avrupa’lı yatırımcılar için başka bir avantaj olmasına rağmen; Yabancı yatırımcılar son 5 yılda Türkiye piyasasından çekiliyor.Popüler bir örnek olarak;Gloria Jean’s Coffee’s en yüksek ciroya sahip olmasına rağmen 1999’da girdiği piyasadan çekiliyor.Dexia,Citi,EFG Eurobank,Mittal karlarını 3e katladıktan sonra çekildiler.Türkiye’deki iştirak satışlarından elde edilecek olan gelirlerin,özellikle bilanço yapısı bozuk Avrupa’lı bankalar için ilaç olacağı söyleniyor.Avrupa’lı kuruluşlar,merkezlerinde yaşanan olumsuzluklardan kurtulmak için bütün dünya genelinde küçülüyor. Hızla artan iç talep ithalatı,artan ithalat ise dış… Read more »