Göbekli tepe neden terk edildi…

2
388

Göbekli tepe neden terk edildi…

Dünyada şu ana kadar rastlanmış en iyi korunmuş yerleşim yeri olarak tanımlanan göbekli tepede ilginç bilgiler gün ışığına çıkıyor.

Göbekli Tepe sitenin adıdır ve eski bir ibadet eski yeridir. Tarihi 11.500 yıl öncesine kadar uzanır. Arkeologlar avcı toplayıcı atalarımız yaşadığını ve bu dönemde böyle bir kompleks anıt inşa kapasitesine sahip olan başka yer olmadığını söylüyorlar. Ama başka bir soru Göbekli Tepe sitede arkeologların kafasını karıştırıyor, aynı zamanda site terk edilmiş. Neden terk edildiği konusunda bilgilere ulaşmak mümkün değil.

Terk edilmiş ve gömülmüş bir şehir göbekli tepedir…

Arkeologlar bu sitede farklı bir inanç sistemi olduğunu ve bu inanç sisteminin terk edilmesi gerektiği için sitenin gömülmüş olabileceğini söylüyorlar.

İkinci teori ise sitenin yaşamı son buzul çağının sonlarına dayandığı için burası bir sığınaktı hava ve iklim şartları düzelince terk edilmiş olabilir.

Bu site hakkında daha fazla detayları yazmaya devam edeceğim…

Önümüzdeki günlerde yaşanacak olaylar ışığında bizim için ilginç bir nokta göbekli tepe. Burada yaşayanların gerçekten çok zeki ve akıllı insanlar oldukları gün ışığına çıkıyor.

Yorumlarınızı bekliyorum…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
Yorumunuz için teşekkürler...
Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim... .

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
nihat
nihat

şanliurfanin sosyolojik ve kulturel yapisina bakilirsa aslinda taslarin yerine oturdugunu dusunuyorum buraya kurtce “kara harabe” deniyormus bu isimdeki kara” kelimesi ugursuz saklanmasi gereken bir yermis izlenimi uyandirdi bende sanliurfanin peygamberler sehri olmasida bir ipucu zira hz ibrahim belki ondan oncede peygamberler vardi eski inanclarla savasmislardir zira tek tanri inancina gecilincede bu eski adetler ve tapinaklar terkedilmis ve uzeri ortulmus olabilir. bir de bu taslarin dizilis sekli sosyo kulturel yapiyi gozlemlersek asiret kulturu insanlari birlestirip boyle bir sey yaptirmis olabilir sira gecelerine bakilirsa insanlar dizilir sarki turku soyler ortada bir veya iki kiside cigkofte yogurur 🙂 ilginc bi benzerlik olsa gerek

nihat
nihat

burasinin bir eglence merkezi olmasida muhtemel gazino gibi mesela sira geceleri buradan esinlenmis olabilir