Gökyüzünde garip sesler neden oluyor ?

2
382

Gökyüzünde garip sesler neden oluyor ?

Bu sesler ilk 2010 yılından itibaren duyulmaya başlanmış 2011 yılındada giderek artan bir hızla dünyanın çeşitli yerlerinde duyulmuş, insanların çoğunluğu bu sesi şehir gürültüsünün az olduğu bölgelerde duyarken son aylarda sesin şiddetinin artması ile şehir merkezlerindende duyulmaya başlanmış…

Dünyada duyulan seslerin kayıtlarını tutan aşağıdaki site bir müddet bu kayıtları tutmuş ancak sanırım sesler çoğalınca kayıt etmekten vazgeçmiş.

http://seektress.com/ssounds.htm

Bu seslere bir örnek olması açısından aşağıya bir örnek alıyorum. Bu ses daha sonra incelenmiş ve kayıt da herhangi bir oynama olmadığı görülmüş.

[youtube VQXLwiKLVm0]

Türkiyedede duyulan sesler bunun benzeri seslerdir.

Daha önceki yazımda

Gökyüzünde garip seslerin sırrı çözüldü….

Söz ettiğim uydu 2010 yılında uzayda NASA nın belirlediği manyetik radyosyon bulutuna doğru hareket eden dünyanın bu duruma göstereceği tepkiyi ölçmek amacı ile gönderilmişti. ( Burada bu radyasyon bulutunun kesinlikle VAN ALLEN kuşağı ile ilgisi yoktur. )

Bu uydunun görevi ve alacağı dataların gösterimi ile ilgili bir video…

Gökyüzünde garip sesler

[youtube -TdU21U9XV4]

Şu anda güneş sistemi bu manyetik bulut içinden geçmeye başladı daha önce Jupiter ve Saturn üzerinde bu manyetik dalganın etkileri gözlenmişti. Özellikle Saturn halkalarında oluşan titreşimler ve değişimler manyetik radyasyondan etkilenmişti.

Dünyaya yaklaşan bu manyetik radyasyon uzayda dünyanın manyetik alanına sürtünmesi ile bir atmosferik ses çıkarmaya başladı. Bu ses aynı şişirilmiş bir balona elinizi sürtünüzde çıkan sese benziyor. Zaman zaman bu sesin alçalıp yükselmesi veya yok olması uzaydaki manyetik radyasyon katmanın kalınlığı veya yok olması ile beliriyor. Bunuda havada giderken bulutlara çarpan bir uçağın gösterdiği etkiyi gösterebiliriz. Dünyanın manyetik alanın aynı bir pinpon topu gibi bu manyetik radyasyonun içinden geçerken sesi duymaya başlıyoruz.

Dünyanın manyetik alanı

Bu sesi tesbit etmek için NASA nın gönderdiği ikiz RBSB uydusu

http://rbsp.jhuapl.edu/

Verileri almaya başlıyor. ( Henüz yeni olduğu için bu veriler şu an kamuya açılmış değil… )

Biz sadece dünyanın etrafındaki manyetik kalkanımızda düşen elektron ve proton çarpalarını ölçerek bu manyetik radyasyonu görebiliriz.

Şu anda aşağıdaki veriler bu seslerin oluşmaya başladığı zamanlardaki anormallikleri gösteriyor.
Daha eski verilerdede bu veriler kontrol edilebilir. Seslerin daha çok yükseldiği zamanlarda bu değerlerde değişmeler oluşuyor. Bu seslerin insan kulağının duyabileceği seviyelere her zaman ulaşmıyor elektron ve proton seviyesi azda olsa artsa bile bir ses oluşabilir ancak bu sesi insan kulağı duyamıyabilir.

Bu sesler önümüzdeki günlerde duyulacak…

Çünkü içinden geçmekte olduğumuz manyetik alanın büyüklüğü hesaplanabilmiş değil ( en azından böyle bir veri yayında yok… ) NASA nın bu alanın verileri elde etmek için gönderdiği uydunun verileri yayınlandığında bu seslerin daha iyi analizleri ortaya çıkacak.

NASA da henüz yeni olarak bu radyosyonlu alanın verilerini ölçmeye ve değerlendirmeye başladı.

Gökyüzünde garip sesler

Dünyanın bir çok yerinde bu sesler farklı olarak kayıt ediliyor ve hızla internete düşüyor. Bu verilerin %50 si doğru diğerleri ise insanların farklı olmak adına düzenledikleri ses kayıtları. Bu nedenle ben duymadım demek bu sesin olmadığı anlamına gelmez.

Bu sitede nerede ise bir senedir bu seslerin oluşumu üzerine çalışmalar yapıldı ve sesler bir yıl kadar önce bu sitede yayınlandı. O günlerde ülkemizde bu sesler duyulmadığı için kimsenin dikkatini çekmemişti. Ancak ses miktarı artınca insanlarımız bu sesi duymaya başladılar.

Geçen sene yazdığım yazı… Yorumlar kısmında ilginç sesle ilgili bir link eklemiştim…

Florida ilginç durum.

Ülkemizde ne yazık ki bu tür haberlere bilim adamlarımız sadece alay ederek yaklaşmakta. Ancak hiçbir açıklama getirmek istememekteler.

Gazetecilerimizde aynı şekilde hiçbir araştırma yapmadan haberi düz bile sunmamaktalar.

Konu hakkında yeterli araştırmalar ancak yabancı kaynaklarda ve bizim internet üzerinden elde ettiğimiz verilere dayandığı için ancak bu kadar bir bilgiyi size toplayabildim. Bir yıldan fazladır takip ettiğimiz seslerin artık bizimde gündemimize taşınması sevindirici, en azından insanlarımız bir şeyleri incelemek ve bunun sebeplerini sorgulamak için uğraşıyor.

Sitemiz bu seslerin durumu ile ilgili eskisi gibi takip etmeye devam edecek sizlerde desteklerseniz gerekli verilere ulaştıkça sizlerle paylaşabileceğiz.

Yorumlarınızı bekliyorum…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
Yorumunuz için teşekkürler...
Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim... .

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Oray Yilmaz
Oray Yilmaz

benim merakım, güneşin de bir koruma kalkanı oldugu ve sisteme bu manyetik alanın nasıl girdiğidir. yoksa bu manyetik alan bizim sistemimizde eskiden beri var olan bir alanmıydı?

Adnan Ergün
Reply to  Oray Yilmaz

Manyetik alana 2010 da girdiğmiz belirtilmişti dün, bu durumda yeni bir başlangıçtayız! ama sesin oluşması titreşimi oluşturuyor yani hava gerekiyor Güneşi etkilemez demek istiyorum.