İklim değişikliği alarmları.

0
226

İklim değişikliği alarmları

Son 10 yıl tüm zamanların en büyük iklim değişikliği yaşanan dönemi oldu. Son 10 yıl içinde yaşanan doğal afet ve felaketler dünyada hızlı bir iklim değişimi olduğunu göstermekte.

Buz denizi ve buz kütlesinin hızla azalması :

1979 – 2000 arasında ölçülen buz denizi ve buz kütlesi 2010 yılına göre %35 oranında azalmış durumda.

Sadece 2010 yılı içersinde buz kaybının 4850 km küp olduğu tahmin ediliyor.

Kuzey Afrika büyük kuraklık :

Afrikadaki kuraklık son 60 yılın ölçüm raporlarına göre en yüksek seviyede. Bu durum binlerce km kare alanın çölleşmesi ve milyonlarca insanın bölgeyi terk etmesine yol açtı. Bu bölge 2010 yılı içinde toplam sadece 73 mm küp yağmur aldı. Daha önceki yıllarda yaşanan uzun yağmurlar ve kısa yağmurlar dönemleri artık yaşanmıyor.

Güney-doğu Asya büyük seller :

Daha önce muson dönemlerinde yaşanan sel ve su baskınları Asyanın bu bölümünü son 5 yıldır tüm mevsimlerde yaşanır hale getirdi. Öyleki bazı şehirler yılın 7-8 ayı su altında kalmaya başladı. Bölgedeki bu değişim o kadar hızlı meydana geldi ki insanların büyük şehirler dışında yiyecek bulamamasına sebep oldu. Ekili tarım alanları aylarca sular altında kalmaya başladı.

İklim değişikliği

Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Kanada kuraklık :

ABD ve Kanada sel ve büyük fırtınaların yaşanması ile başlayan süreç ABD nin kuzey ve Kanadanın güneyinde ekili alanlarda kuraklık ile ortaya çıktı. ABD nin güneyinde sel ve su baskınları yaşanırken kuzey bölgeleri aşırı kurak bir dönem geçiriyor.

Avrupa ve Doğu Çin Kuraklık :

Doğu içinde meydana gelen son yılların en büyük kuraklığı büyük nehirlerde suların azalmasına ve yukarıda resimdede görülebileceği gibi ilginç durumları ortaya çıkardı.

Doğu çinde kuraklıktan etkilenen 50 milyon insanın büyük göçe hazırlanması ülkede bir karışıklığa yol açabilecek boyutlarda.

Ortalamanın altında tropikal siklon faaliyet

Güney yarım kürenin fırtınaları anormal oranda düşüş göstermekte 2010 yılı içinde sadece 2 adet siklon tesbit edilmesi dünyadaki üst atmosferin hızla soğumakta olduğunu gösteriyor. bu durum ileriki yıllarda dünyanın aşırı doğal felaketlerle karşı karşıya kalabileceğini gösteriyor.

2011 yılının sonuna geldiğimiz bu aralık ayında ilk yazımızda dünyanın iklimine söyle bir bakalım istedim. Önümüzde kehanetlerle dolu bir 2012 yılı var malumunuz. Bu durumları bilirsek 2012 de yaşananlara daha kolay yorum yapabiliriz.

Her zaman olduğu gibi yorumlarınızı eksik etmeyin.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
Yorumunuz için teşekkürler...
Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim... .

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments