İyonesferde inanılmaz durum.

19
42

İyonesferde inanılmaz durum

Son güneş patlamasının arkasından bugün ikinci bir Kp 5+ bir patlama daha meydana geldi.
Patlamanın hemen arkasından oluşan manyetik fırtına dünyanın iyonesfer tabakasına çarpmaya başladı.

Oluşan baskı aşağıdaki grafikte görülüyor. Şimdiye kadar bu grafiğin bu kadar kırmızı olduğuna şahit olmadım.

Beklenmeyen bir durum…

Dünyanın manyetik kalkanları sanki zayıflamış ve oluşan manyetik fırtına doğrudan iyonesfere çarpıyor gibi bir şey bu…

Sonuçları neler olacak beraber inceleyeceğiz.


19
Kimler Neler Demiş?

avatar
7 Comment threads
12 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
SibelStatic_Xtarık güvenArif Onur Miskerim Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Tolga
Ziyaretçi
Tolga

Bukadar sık patlamaların doğurabileceği ek tehlikeler nedir acaba ? Bence bukadar sık patlamalar elektirik düşüşleri ve elektirikli cihazların arızaları doşında daha büyük zararlar veriyor olması gerekir.

kerim
Ziyaretçi
kerim

dünyaya zarar vermesi için kp8 i aşması lazım bu biraz insanda başğrısı asabiyet ve uydu sistemelerine belki az da olsa zarar verebilir korkulcak veya telaşa verilcek bi patlama değil ağustostaki x6 ıydı bu x5 keşke kuzeyde olsak iyi aura izlerdik :)…

Static_X
Ziyaretçi
Static_X

Grafik yorumlamasını biraz daha açarsanız seviniriz. Bu elektromanyatik dalgalar hangi elektronik cihazları daha fazla etkiler? Nasıl farkedebilriz?

kerim
Ziyaretçi
kerim

tükiyenin normal sıradan bi günden bi farkı omayacak konumu itibariyle en kuzey ve en güney ülkeler tesisat kalitesine gore etkilenir oda bi ihtimal! ama bugün full moon var bu patlamada eklenince ağzına kadar gerilmiş bi fayın boşalmasına sebep olabilir..!!.zaten 1 2 saatten beri vuruyo..
CME Impact / Geomagnetic Storm in Progress
The ACE Spacecraft detected a shock passage and a Geomagnetic Sudden Impulse measuring 58 nT at the Boulder Station was just recorded. The Coronal Mass Ejection (CME) caused by the X5.4 Solar Flare is now impacting Earth.

Tolga
Ziyaretçi
Tolga

Bu patlamanın depreme sebebiyet vereceğini düşünmüyorum. Olsaydı şimdiye kadar gerçekleşirdi bence

kerim
Ziyaretçi
kerim

benim için takib et…ok! dolun ayla birleşince büyük ihtimal eski japonya end. yeni zellanda depremleri gibi biçok örnek verilebilir daha yeni vurmaya başladı bi kaç gün sürcek 3 gün takib et en az 7.2+ mg…

Tolga
Ziyaretçi
Tolga

Peki takip edeceğim

Arif Onur Mis
Ziyaretçi
Arif Onur Mis

Kerim Bey

Türkiyeyi etkilemeyeceğini söylediniz. Deprem olarak etkilermi peki ? Mesela ben İzmir’de yaşıyorum. 7.2 bekliyorlardı burada. Bu kısımları etkilermi sizce ?

kerim
Ziyaretçi
kerim

o konuda bişey diyemem 99 depremi oncesi hem güneş tutulması +patlaması+ay yakınlaşması vardı deprem tahmin edilmez sadece etkilendiği tetiklendiği bazı unsurlar var yer küre bi bütündür genel yazdım..
http://www.emsc-csem.org/#2
takib edersen şimdiden hareketlenme başladığını görürsün..

Tolga
Ziyaretçi
Tolga

Arif Bey ;
Bende izmirde yaşıyorum. İzmir yıllardır deprem konusunda biraz pasif özelikle 2005 ten sonra izmirde 6+ deprem yok. En son dokuz eylül üniversitesinin yaptığı araştırmalara göre seferihisarda birkaç diri fay tespit edilmiş. Fakat şöyle bir durum var izmir genelinde genelde yaşlı faylar var bu yaşlı faylar deprem üretirse 6,3 ü geçmeyeceğini söylüyor uzmanlar. Ama genç faylar harekete geçerse 7,2+7,3 lük depremlerin yaşanabileceği söylenmekte. Aynı uyarı Hatay ili içinde geçerli orada yüzyıllardır şiddetli deprem olmuyor.

Kerim Bey vermiş olduğunuz siteyi hergün takip ederim dünya genelinde sürekli deprem olur hareketlenme sürekli olur yani. Ben genede takip edeceğim.

kerim
Ziyaretçi
kerim

http://www.usatoday.com/tech/science/space/story/2012-03-08/solar-storm-earth/53414948/1

beklenin aksine beklendiğinden az geçiyomuş …ağustostakinide abartmışlardı bayya hiçbişey olmadı dünya ve şu anki gelişmiş teklonijisi için çok daha büyük patlama gerek ..

Sibel
Ziyaretçi

Bu etkilerin yalnızca cihazlar üzerinde ya da gezegensel iklim şartları bazındaki etkilerini belirttiğinizi görüyorum, zaten basın da sadece bununla ilgilendi (minimum düzeyde), benim merak ettiğim insanların bütünsel yapılarında oluşan değişimler (fiziksel, duygusal,zihinsel). Bu konuda yapılmış araştırmalar arıyorum. Çünkü kişisel olarak ben bu etkileri an be an kendimde tespit edebiliyorum, geri dönüp manyetik değişimlerin takvimine baktığımda birebir örtüşmeleri görünce ister istemez bu konuda bilimsel bir araştırma arıyorum. İlgilenirseniz sevinirim sevgili Admin