Dünyanın manyetik alanında yırtılma oldu mu ?

1
37

Dünyanın manyetik alanında yırtılma oldu mu ?

Son iki Kp 5+ güneş patlamasının arka arkaya meydana gelmesi dünyanın manyetik alanını oluşturan etken kalkan üzerinde çok büyük zararlara yol açtığı bildiriliyor.

Daha önce bilim adamlarınında güneş patlamasının zaman içerisinde dünyanın manyetik alanı üzerinde artan bir baskı olduğu bilgileri mevcuttu. Hatta 2012 de dünyanın sonunu bir güneş patlamasının getireceği bilgileride yayınlanmıştı.

Son gelen bilgiler dünyanın manyetik alanın ( değişen kutup bölgeleri ve diğer etkenler nedeni ile ) güneş patlamalarının baskısına karşı gelebilecek gücü kaybetmekte olduğunu bildiriyorlar.

Dünyaya çarpan manyetik fırtına dalgaları dünya atmosferi üzerinden yoğun bir madde transferini gerçekleştiriyor ve her güneş patlama dalgası atmosferin üst tabakalarını derinden etkiliyor.

Özellikle kutup bölgelerinde ozon tabaka zayıflamaları etkisi ile bu bölgelerde yırtılmalara varan bir manyetik alan daralması oluşuyor.

Dünyanın manyetik alanında yırtılma

Son güneş patlamalarında bu etkiyi azaltabilmek amacı ile ABD nin gizli olarak atmosferin kutup bölgeleri üzerinde aluminyum dioksit püskürtmesi ve manyetik bir kalkan oluşturmaya çalışmalarıda gizli olarak yürütülmüştür.

Güneşten gelen manyetik alan normale dönmüyor yaklaşık iki haftadır dünya üzerindeki manyetik fırtına yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu enerji yukarıdaki atmosferin üst tabakalarına ulaşan insansız uzay cihazı yardımı ile azaltılmaya çalışılıyor.

Bu durumla ilgili birkaç haber çıkıyor fakat derinlemesine inceleyen bir sonuç henüz açıklanmadı.

Ancak dünya geri dönülemez bir sonuca hızla gidiyor sanırım. Grafikler ve sayısal veriler artık ortalamaların çok üzerinde. Takip ettiğimiz 2-3 gündür, inanılmaz değerleri görüyoruz. Bizim görmediğimiz ve açıklanmayan daha neler var bilmiyoruz.

Bu durum geçici gibi görünmüyor. İncelemeye devam edeceğiz.

Yorumlarınızı bekliyorum…


1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
kerim Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
kerim
Ziyaretçi
kerim

bugün m8.4 yine pataladı güneşte aktivide bugünlerde var cidden 1 patlasa 1 ay susardı patlamalar ardına kesilmiyo bugünlerde..1429 başımızın belası olcak herhalde sönmüyo:)