Karanlık madde fırtınasına hazır mısınız ?

Karanlık madde fırtınası.

İsmi oldukça hoş değil mi ? Sanki dünyadaki bir fırtınadan söz ediyoruz. Durum hiçde öyle değil. Eğer gökbilimcilerin hesaplamaları doğruysa Güneş Sistemimiz çalkantılı bir uzay olayının tam ortasında kalacak. Karanlık maddeden oluşan geniş bir kasırga saniyede 500 kilometrelik bir hızda bize doğru geliyor.

Yaklaşık 100 yıldıza yetecek kadar veya daha fazla miktarda bu madde ile birlikte, doğrudan güneş sistemimizi hedefleniyor ve bunu durdurmak için yapabileceğimiz bir şey yok.

Bilginin kaynağı GAIA uydusu verileri. Buradaki arşiv bölümünden detaylı bilgi alabilirsiniz. Yeni yıldız haritasında güneş sisteminin içinden geçeceği yıldız topluluğu ve buna bağlı karanlık madde de görülebiliyor.

Karanlık madde fırtınası nedir ?

Onu göremeyiz ve bunu hissedemeyiz.
Bu madde, Evrenin büyük bilmecelerinden biridir. Onu asla doğrudan tespit etmedik ve tam olarak ne olduğunu bile bilmiyoruz ama orada olduğunu biliyoruz . Bunu gözlemlenebilir kütlenin miktarı için çok hızlı olan yıldızlar ve galaksilerin hareketlerine dayanarak çıkarabiliriz.

Yani orada başka bir şey var, diğer kozmik hareketleri etkilemek için yerçekimi yaratan başka bir kitle.

Bu hareketlere dayanarak bile, görünmez kütleyi hesaplayabiliriz. “bu ilginç madde” – her ne olursa olsun – bu kütleyi verdiğimiz isimdir ve bilim adamları bunu doğrudan tespit etmenin yolları üzerinde çalışmaktadır.

Sistemimiz bu kütle ile çarpıştığında karanlık madde kütlece var olduğu için aynı gezegen çarpışması etkilerine sahip olacak.

Bu maddeyi araştırmak isterseniz

Görmediğimiz bu maddeyi nasıl tesbit edebiliriz bu kaynakta NASA açıklamış durumu ?

karanlık madde
karanlık madde

Gelen fırtına !!!

Geçen yıl Gaia uydusundan gelen verilerin kamuya açılması ile, gökbilimciler yıldız akıntısını keşfettiler. Bu akıntı yıllar önce Samanyolu tarafından yutulmuş olan büyük bir cüce gökada galaksisi tarafından geride kalanlardı.

Yaklaşık bir yıl önce, astronomlar göksel mahallemizden geçen “yıldız akımını” tanımladılar .

Tanımlanan akım S1 olarak adlandırılıyor, normal yıldızların tam karşısındaki bir yönde Samanyolu’nun etrafında dönen yaklaşık 100 yıldıza benzer karanlık madde topluluğu yaş ve kompozisyonundan oluşuyor. Hızla sistemimize doğru yaklaşmaya devam ediyor.

Tarih kayıt etmiş olabilir mi ?

Eski kadim uygarlıkların efsanelerine tekrar dönüp bir bakmak lazım. Bu şekilde bir felaket nasıl anlatılmış olabilir.

Nuh tufanı bizim bildiğim bir yağmur – su ikilemi değil de bir karanlık madde çarpışması ise ?

karanlık madde evreni
karanlık madde evreni

Ne zaman ?

Peki çarpışma ne zaman meydana gelecek ? Bu sorunun cevabı henüz belli değil.

Ancak yapılan çalışmalar bu hızla birbirine hareket eden cisimlerin uzaydaki yol hesaplamaları ve çekim kuvvetleri hesaplamaları hiçbir zaman bilinemez. Bilinen samanyolunun etrafında bir karanlık madde topluluğu olduğu ve samanyolunun içinden geçeceği.

Etkileri neler olur ve şu anda bizi etkiler mi bilmiyorum, uzay bu etkileri yakına ve uzağa etkileyebilir. Zaman kavramı bizim bilmediğimiz bir şekilde gelişebilir.

Eski yazılarımızdan uzay ve bu madde ile ilgili bir detay.

 

0
0
vote
Article Rating

Son Yazılar

Antik uzaylılar : Sri Lanka’daki Uzaylı Dağı’nda keşfedilen gizemli yazılar.

Antik uzaylılar Hindistan kıyılarında bir ada devleti olan Sri Lanka'da, çoğu yerlinin Uzaylılar Dağı olarak adlandırdığı Danigala Dağı var. Dağ, adını iki nedenden dolayı aldı. Alışılmadık...

Uzaya geri dönen göktaşları ( meteor )

Hiç ufkun üzerinde uçan ve sonra tekrar uzayda kaybolan bir "uzaylı kaya" gördünüz mü? Bu durum oldukça ilginç bu durumu anlatan bir haber ilgimi...

Antartika hakkında teoriler

Antartika hakkında bir çok komplo teorileri mevcut. Zaman zaman gündeme geliyor daha sonra kayıp oluyorlar. Ama yıllar sonra bile bazıları hala sağlam alt yapılara...

Şifreli Sayı Radyo İstasyonları

  Küba'daki bozuk bir rastgele sayı üreteci ( şifre yayınlayıcısı ) bir Rus casusluk ağının açığa çıkmasına yardımcı oldu mu? Geçen hafta yeni bir kitap aldım...

Apple Komplo Teorileri

Her büyük şirkette olduğu gibi, insanlar şirketin verdiği önemli kararların ardındaki gerçek niyetlerden şüphe duyuyor gibi görünüyor. Bu teorilerden bazıları oldukça zorlayıcı olabilir ve...

Son Yorumlar

Tavsiye Yazılar

2 YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest
Yorumunuz için teşekkürler...
Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim... .
2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Haber Bültenimize üye olabilirsiniz...

0 0 vote
Article Rating
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x