vakum enerji 1 – Vakum Enerji

Evrenin genişlemesi ve atom altı parçacıklarının hızla emilmesi uzayda bir vakum etki olayını ortaya çıkarmaktadır.

quasar 2 – Quasar

Dev alanları kaplayan enerjiler, galaksilerin bu quasar lardan oluştuğu düşünülmekte.

nötrinolar 3 – Nötrinolar

Nötrinolar elektriksel nötr olan, neredeyse hacimsiz paçacıklardır. Hızla hareket ederler, şu anda bu yazıyı okuduğunuz sürede binlercesi vücudunuzun içinden geçmekte…

cannibalisim 4 – Galaksilerin çarpışması

Uzayda en büyük olaylardan birisi galaksiler arası çarpışmalardır. Sonuçta çok büyük enerjiler ve çarpışmalar ortaya çıkacaktır.

yerçekimi dalgaları 5 – Yerçekimi dalgaları

Yerçekimi dalgaları genel görelilik Albert Einstein’ın teorisi tarafından öngörülen uzay-zaman eğrilerinin bozulmasına sebep olan kütle çekimleridir.

dünya benzeri gezegenler 6 – Dünya benzeri gezegenler

1990’ların başına kadar, evrende bilinen tek gezegen bizim güneş sistemimizin içinde olanlardı. Astronomlar (Kasım 2010 itibarıyla) 500’den fazla güneşdışı gezegen belirledi

karanlık madde 7 – Karanlık Madde

Bilim adamları tarafından henüz ispatlanmasa evreni doldurduğu düşünülen maddedir. Kara delikleri ve parçacıkların içinde gezdiği ortamın kara madde ile dolu olduğu düşünülüyor.

kozmik mikro dalga 8 – Kozmik mikro dalgalar

Uzayda henüz bilim adamlarının tesbit etmediği ancak förmüllerle çıkarımı yapılan mikro dalgalar hesaplanıyor. WMAP projesi bu dalgaları bularak evreni hesaplamaya çalışıyor.

mikro siyah delikler 9 – Mikro kara delikler

Yeni oluşan bu kara delikler boy olarak çok küçük oldukların görülmeleri ve hesapları oldukça güç. Kardeşlerinin aksine bu karadelikler çok küçük olduğu hatta bizim güneş sistemimiz içinde bile binlercesi olduğu düşünülüyor.

antimadde 10 – Antimadde

Maddenin aksine oluşan bir maddedir. Madde ile karşılaştığında yok olan veya maddeyi yok eden bir enerji


Merak edenlere gönder :
0Shares

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir