Kuzey kutup soğuğu ABD nin başına bela oldu

0
41

Kuzey kutup soğuğu ABD nin başına bela oldu.

Değişen üst atmosfer jet streamları neticesinde 2013 yılında başlayan kuzey kutup sarmalı ( Polar Vortex ) kuzey yarım küredeki tüm iklim değişiklikleri üzerinde etkili olacak.

Kuzey yarım küredeki bu zaman kadar gelmiş iklimsel olayları koordine eden hava akımlarını ve su akımlarının değişmesine yol açabilecek boyutlarda kalıcı bir değişiklik gözlerimizin önünde büyümeye devam ediyor.

Yukarıda görülen çok soğuk polar vortex in dönüş durumu ve diğer akımları nasıl etkilemekte olduğunu görebiliriz.

Bu durum zamanla kuzey yarım küredeki diğer akımların ( özellikle kuzey avrupa üzerindeki ) değişmekte olduğu görülecek. Türkiye için bahar ayları ve yaz yazlarında bir değişiklik olması kuvvetle muhtemel olacak.

Türkiye için beklenen durumda yukarıdaki gibi düşünülüyor. Türkiye ve akdeniz havzasında Tropik yağmur ve çok sisli günler bizi bekliyor olabilir.

Dünyanın bir yerinde meydana gelen olayın diğer bölgeleri nasıl etkileyeceğini açık ve net bir biçimde görüyoruz. Dünyanın kutuplarında ve kutup bölgeleri üzerindeki değişiklikler bir nevi kutup değişimi etkileri olma ihtimalide bu işin başka bir boyutu.

İşin içine birde sembolizm katalım oda tuzu biberi olsun. Son vizyon filmlerinden biriside bu olayla bağlantılı olarak bir işaret olarak kullanılabilecek, bir yerlere sinyal verilecek durumda sanki.

Frozen isimli vizyon filmi ABD deki kutup sarmalı soğuğu ile sanki birebir çakışmış durumda.

Yorumlarınızı bekliyorum.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
Yorumunuz için teşekkürler...
Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim... .

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments