Antalya depremi ve sonrası Antalya körfezinde…

Antalya depremi ve sonrası

Antalya körfezi açıklarında meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki deprem oldukça ilginç bir deprem olarak kayıtlara geçecek. Bazı bilim adamlarında göre 100 yıldır uyuyan fay canlandı, bazılarına göre ise bu hat üzerinde yeni ve oldukça aktif fay oluşmakta.

Antalya körfezinde 2013 senesi içerisinde en büyüğü 6.0 olmak üzere irili ufaklı birçok deprem olmuş. Geçmiş yıllara bakıldığında bu kadar fazla deprem olması ikinci görüş olan yeni fay oluşumunu daha çok kabul edilebilir kılıyor.

Antalya depremi öncesinde bana gelen iki mail olukça ilginçti, bir hafta önce gelen bir mailde Yalova kaplıcalarında suyun renginde bazı değişiklikler olduğunu söylüyordu. Hemen hemen aynı zamanlarda boludan gönderdiğini söylenen ikinci mailde ise kış günü evinde karınca çıkan bir okurumuz bilgi veriyordu. Hemen arkasındanda Antalyada 6.0 deprem meydana geldi.

Dün haberlerde ise ilginç olaylar kervanına Marmara ve Istanbul boğazında deniz analarının ölerek kıyıları işgal ettiği haber yapılmakta idi.

Haberin detayı

http://www.aksam.com.tr/yasam/istanbul-bogazinda-deniz-anasi-surprizi/haber-272514

Daha önce bu şekilde peş peşe gelen olayların sonunda kuzey anadolu fayının tetiklendiği görülmüştü. Özellikle deniz analarının ölmesi daha önce marmara denizinde yaşanmış olayın olduğu tarihleri bir kontrol etmekte fayda olacak.

Antalya depreminin kıta avrupası ile afrika kıtasının üst üste çakışması ile kabuk kırılması olacağı yazılanlar arasında.

Yukarıdaki haritada görüleceği gibi Antalya körfezinde oluşan fayın durumu, iteleme ve öteleme fayı olması nedeni ile direkt olarak kuzey anadolu fayına bıçak gibi saplanmış olacak. Bu tetikleme yukarıda ortaya çıkacak bir kaymaya sebep olabilir.

Antalya depreminin ilginç bir yönüde denizde olmasına rağmen anadolu plakası üzerinde çok uzun mesafelerden duyulmuş olması plakanın tümünün hareket ettiğinide gösterecektir.

Tüm çevre bileşenlerini takip ederek bilgi verirseniz sevinirim.

Yorumlarınızı bekliyorum.

0 0 votes
Article Rating

Son Yazılar

Son Yorumlar

Tavsiye Yazılar

4 YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest
Yorumunuz için teşekkürler...
Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim... .

4 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
viva_0106
viva_0106

Sayın admin öncelikle kolay gelsin yazılarınızı fırsat buldukça takip ediyorum benim bu depremle alakalı bir teorim bulunmakta burada ki esas sorun depremin zamanlaması peki bu zamanlama nedir Türkiyenin yogun gündemine bir gönderme tıpkı 17 Agustos 1999 depremi gibi ama bu durum sadece basit bir uyarıydı … 1. Antalya yogun bir sekilde Turist cekmekte vede ama son zamanlarda israil ‘e giden yabancı turistler hep Antalyaya gelmektedir eger sen orayayı karalarsan gidemezler peki nasıl karalarsın cözüm basit ara sıra deprem olur (!) sonra can güvenligi tehlikesi var dersin kendi vatandaslarının göndermezsin akabinde abd ingiltere vs benzer acıklama yapar bir baktın rezervasyonlar iptal…… Read more »

Marki
Marki

Öncelikle selamlar, bilgilendiri veriler için çok teşekkürler fakat bazı noktaları atladığımızı düşünüyorum. İstedikleri zaman kullanabildikleri ellerinde böyle bir güçlerinin olması demek onların tanrı olması demektir. Atom bombası da malumunuz, bunun dışında iyonosfere elektromanyetik dalgalar gönderip orada bir mercek oluşturarak tekrar dünya’ya yöneltip hepimizi insan kavurma yapabilirler. İnsan vücudunun yüzde 70’i sıvıdır. Su yanıcı olan oksijen ve yakıcı olan hidrojenden oluşur, şu halde yüksek miktarda elektromanyetik dalgaya maruz kaldığımızda ölürüz bu kadar net. O zaman kime kafa tutacağız? Nasıl kafa tutacağız? Bu adamlar şu halde tanrıdır. Hepimizi istedikleri an elektromanyetik dalgalarda 1 saniye içinde yok edebilecek güç ellerinde var demek, bizim… Read more »

viva_0106
viva_0106

Kontrol ederek istedigini yaptırtmak dururken neden yok edesin ki

Haber Bültenimize üye olabilirsiniz...

4
0
Would love your thoughts, please comment.x