Otizm nedir, sebepleri nelerdir? Neden otizim.

3
144

Otizm nedir ?

Araştırdığımda, Türkiye’de otistiklerin (çocuk ve diğer) sayısı hakkında doğru dürüst bilgi alabildiğim tarih 2006 ve sayı 271.000.Nisan 2012 verilerine göre. Türkiye’de otistik çocuk sayısı 450.000 ve her 150 çocuktan 1’i risk taşıyor.

Dünyada her 110 çocuktan 1’i otistik. ABD’de 2002 yılından 2012’e kadar %78 artmış.2022 yılında her 9 çocuktan 1’inin otistik olacağı saptanmış.

Otizm nedir

Tek-gen polimorfizmleri (gen kalitesi bozukluğu, idare ettiği enzim tembel çalışıyor) otizme yatkınlık sağlıyor. Onbinlerce yıldır tek-gen polimorfizmleri var olmasına rağmen, son 50-60 yıldır otizmde patlama yaşanmasının sebebi ise, çevre ve gıda kirliliğiyle açıklanıyor.

Prof.Dr. Ahmet Aydın otizme bir zehirlenme hastalığı diyor.Türkiye’de otistik hastaların tümüne yakın bölümünde ağır metal zehirlenmesi saptanmış.1.sırada kurşun, 2.sırada civa zehirlenmesi görülüyor.

Çevresel kimyasallar aynı zamanda, ebeveynin birinde ya da her ikisinde mutasyona sebep olabiliyor.Bu mutasyonlar yumurta veya sperm hücrelerinde meydana geldiyse, bir sonraki nesle aktarılabiliyor.Yaşlı anne ve babaların çocuklarında, bu yüzden otizm oranı yüksek.

Anne karnında ya da büyümenin ilk 3 ayında çok duyarlı olan beyin, nörotoksik metal ve kimyasallara maruz kalırsa, beyin yapısı ve fonksiyonları kalıcı olarak bozuluyor.

Omega 3 tüketiminin azalması, D vitamini azlığı, pestisid içeren gıdalar, ev ve bahçede böcek ilacı kullanımı, kanıtlar kesin olmasa bile kişisel bakım ürünlerinde. Oyuncak ve oyun hamurlarında dayanıklılığı artırmak için kullanılan fitalat, yüzey kaplamalarında bisfenol A (BPA) içeren hazır gıdalar(2010’da Av
rupa Birliği ve Kanada yasakladı),kurşun(ev boyaları, içinden suların geçtiği hasarlı borular, hasarlı sıhhi tesisat malzemeleri),civa(balık, diş amalgamları topikal civa bazlı kremler), egzos, bromlu yangın geciktiriciler(suni halı, tekstil elektronik eşyaları koruyan plastik kılıflar) otizme sebep oluyor.

Otizm nedir

Yağmur suyuyla sebze ve meyvelere gecen iyot 131i yiyen sığırlardan elde edilen taze süt ve krem peynirler, fruktoz içeren mısır şurubu, GDO’lu ürünler otizme neden oluyor.GDO’lu besinler otistik çocuklara yedirilmediği tarihten 3 ay sonra çocukların konuşmaya başladığı gözlenmiş.

Grip, hepatit B aşılarının çoğu timerosal adlı civa bileşiği içeriyor. Bu aşılar Avusturya, Japonya, İngiltere ve tüm İskandinav ülkelerinde yasaklanmış ve otizm vakaları azalmıştır.Ağır metal içeren aşıların ve çoklu virus aşılarının(kızamık, kızamıkçık, kabakulak, MMR gibi) kullanılmasının otizmi arttırdığı gözlenmiş.

Aşılardan civa çıkarılınca otistik çocuk sayılarında azalma olmuş.Aşı kullanmayan ABD Amish tarikatı çocuklarında otizm görülmüyormuş.

Televizyon seyretmenin otizme yol açmadığı, ancak bazı otizm semptomlarını kuvvetlendirici ve otizm tedavisinin etkisini azaltması sebebiyle. Özellikle 3 yaş öncesinde sınırlı sürelerle tv izlenmesine izin verilmelidir.

Çok sayıda çocuk giderek artan oranda cep telefonu ve kablosuz cihaz ve bilgisayar kullanımı ile elektromanyetik radyasyona (EMR) maruz kalmaktadır. EMR nin otizmi artırdığı düşünülmektedir.

Bunlar sadece çocukları değil, büyükleri de tehdit etmektedir.Geleceğimiz tehdit altındadır.

Çocuklarımız ve torunlarımız tehdit altındadır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
Yorumunuz için teşekkürler...
Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim... .

3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Factorx
Factorx

Öncelikle çok faydalı tespitlere sahip bir yazı olmuş, teşekkürler. Otizme özel bir ilgim vardır. Çünkü otistik çocukların ya da insanların bizde olmayan, özel, üstün bir yeteneğe sahip olduğunu biliyorum. Sosyal becerileri azalmasına karşı böyle insanların beyinleri hacmen normalden büyük olduğu için bizden farklı işliyor. Dünyayı farklı görüyorlar. Sinestezya mesela… Renkleri kokluyor, müziklerin tadını alıyorlar. Daha da önemlisi çok hızlı işlem yapabilme kabiliyetleri. (Rainman Filmi) O nedenle otizm evet kişinin kendi kendine hayatını idame ettirebilmesine engel olan kötü bir rahatsızlıktır ama tamamen otizm hastalarına zavallı gözüyle de bakmamak gerektiğini düşünüyorum. Onlar çok değerli insanlar. Bir otistiğin gözünden dünyayı görmek ve anlamak… Read more »

Sami34
Sami34

Bu konu ile ilgili, zaman ayırabilecek olanlara “Touch” isimli diziyi
şiddetle tavsiye ediyorum.

Factorx
Factorx
Reply to  Sami34

Touch dizisini başından beri büyük bir ilgiyle takip ediyorum. takip edenlerin çoğu büyük bir yahudi (kabala öğreti sahneleri) ya da yeni çağ propagandası olduğu için izlemeyi bıraktı. Evet propaganda var ama dizinin anlatmaya çalıştığı başka bir mesaj olduğu da gayet açık. Birşeyler söylemeye çalışıyor ve zaten tamamen sayı ve sembollerle ilgili olan dizi bunu gözümüze gözümüze sokuyor.

Başroldeki çocuk otistik olduğu için dediğiniz gibi bu konuya da açıklık getirebilir belki de kim bilir…