Sıcaklıkların sonu gelecek mi ?

5
29

Sıcaklıkların sonu gelecek mi ?

Dünya üzerinde son bir haftadır hızla artan sıcaklık haberleri ve iklim değişikliği bilgileri geliyor.

Türkiyede bu hafta içinde görülmemiş bir sıcaklık dalgası ile karşı karşıya kalacak sıcaklık ortalamalarının üzerine çıkması beklenen bir sıcak dalga Türkiyenin güneyinden giriş yaparak kuzeye kadar ilerleyecek.

Dün gerçekleşen hava durumu sonucu

Hava sıcaklıkları dünya genelindeki artışı neticesinde Grönland adası üzerindeki buzulların %97 sinin erimeye başlamasına sebep oluyor. Bir hafta önce Grönland adasından şimdiye kadar ayrılmış en büyük buz parçası ( 220 km uzunluğunda ) denize düştü.

Erimeye başlayan grönland buzullarının durumu

Ayrılan buzun durumu

Japonyada meydana gelen ısı dalgası nedeni ile bir hafta içinde 5467 kişi hastanelere kaldırılmış bulunuyor. Bu sayının çok daha fazlasının etkilendiği ülkedeki aşırı sıcaklık nedeni ile kitlesel ölümlerin olmasından korkuluyor.

Sıcaklıkların sonu

http://www.japantimes.co.jp/text/nn20120725b1.html

Dünya üzerindeki sıcaklık anomalileri devam ediyor.

Dünyadaki son sıcaklıkları gösteren aşağıdaki haritada görülebileceği gibi sibirya ve civarında görülen sıcaklıkların afrika ve ortadoğuda oluşan sıcaklıklara eşit olduğu. Amazon üzerindeki sıcaklığın ise beklenenin altında olduğu görülebiliyor.

Bu durum bir kutup değişimi veya Dünyanın dönüş açısında bir değişimi gösteriyor.

Kırmızı bölgelerden düzgün bir çizgi çekecek olursanız yeni ekvator çizgisinin nerede oluşmaya başladığını görebilirsiniz.

NASA nın yayınladığı en fazla sıcaklık değişiminin gözlendiği bölge haritasındada durum teyit edilmiş durumda.

Dünyanın kutup değişimi olacağı biliniyor ve bu durum ölçümler ile takip edilebiliyor.

Ancak yeni ortaya çıkan dönüş açısındaki bir değişiklik henüz beklenen bir durum değil. Geçen günlerde yapılan dünya kalibrasyon saatlerindeki 1 sn lik düzeltme dünyanın dönüş açısındaki değişimin bir parçası olduğu tartışılmaya başlandı.

Sıcaklık artışlarının 2012 yılı içinde tüm zamanların en büyük değişimini oluşturduğu ve bunun sürebileceği artık yazların ve kışların şiddetlerini artıran bir yoğunlukta yaşanacağı bildiriliyor.

Sıcaklıkların sonu neler getirecek bunu bilemiyoruz.

Sonuçlarını takip edeceğimiz bu sıcaklık artışlarının çevrenizdeki etkilerini yazmanızı istiyorum.

Benim yaşadığım izmirde bugüne kadar görmediğim sayıda Ağustos böceği ortaya çıktı. Sesleri hiçbir zaman bu kadar yükseldiğini hatırlamıyorum.

İzlenimlerinizi yazarsanız sevinirim.


5
Kimler Neler Demiş?

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Fahri Meteorologzinike01ΞпsɑrM.ali KaraoğlanBora Hazır Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Bora Hazır
Ziyaretçi

Ben Denizli'deyim. Eczacılık yaptığım için, özellikle haşeratlarla mücadele konusunda kendimce bir istatistik izleyebiliyorum.
Sürekli karınca ilacı alınıyor, evleri tamamiyle karıncalar basmış durumda, yer altında karınca kalmadı sanki.
Ve genellikle yer üstüne çıkmayan çok büyük fareler ortalarda dolaşıyor evlerde görülüyor.
Toprağın altı çok ısınmış olmalı, her sene yazın karınca ilacı satardık ama bu sene biraz abartı karınca ve fare şikayeti var çok bariz şekilde.

M.ali Karaoğlan
Ziyaretçi

2000 yılında izmit gölcük depreminden önce Manisa bölgesinde tarlalarda ve köylerde fare ve haşerelerde artış olmuştu sonra deprem

zinike01
Ziyaretçi
zinike01

çoktan beri konuların takipcisiyim çevremdeki insanlara bazı şeyleri seviyeleri derecesinde anlatmaya çalışıyorum no mer mer no kafa her kez taktiri ilahi olur böyle şeyler bizim gençligimizde ne yazlar ne kışlar gördük falan filan gel anlat bide adama manyak damgasını vuruyorlar.