Supermoon – Süper Ay

6
53

Supermoon – Süper Ay 5 Mayıs 2012

Ay dünyaya bir kez daha en yakın konuma gelecek.

Geçen sene 19 Mart 2011 tarihinde oluşan olay bu sene 5 Mayıs 2012 tarihine denk geliyor.

Süpermoon etkisi dünya ve ay arasındaki çekim kuvvetinin en üst seviyeye ulaşması ve gelgit hareketlerinin mekanizmalarında bir artışa sebep olacak.

Geçen sene oluşan supermoon nun normal aydan ne kadar büyük görüneceğini yukarıdaki resim ile kıyaslayabilirsiniz.

İşin başka bir boyutuda ayın dünyaya halen yaklaşmakta olduğu ve çekim etkisinin başladığı. Bu etki en üst seviyeye 5 Mayıs – 6 Mayıs gecesi ulaşacak. Çekim etkisinin devam etmesi geçen sene 11 mart 2011 tarihinde meydana gelen Japonya depremini hatırlatıyor.

Çekim etkisinin Nisanın 26 – 27 sinden itibaren hızla yükseleceği düşünülerek dünyadaki yer ve su hareketlerini takip etmemiz gerektiğini gösteriyor.

Supermoon – Süper Ay

Önümüzdeki yıllarda Ayın Dünya’ya en yakın konumları

2011 19 Mart 356.575 km
2012 6 Mayıs 356.955 km
2013 23 Haziran 356.991 km
2014 10 Ağustos 356.896 km
2015 28 Eylül 356.877 km

Ayın dünyaya konumlanmasını aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz.

http://www.timeanddate.com/astronomy/moon/distance.html

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
Yorumunuz için teşekkürler...
Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim... .

6 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
kerim
kerim

evet dikkatli olunması lazım genelde büyük depremlerin az oncesinde veya sonrasında supermoona sık rastlanır muhtemelen büyük bi depreme yol açıcak inş nüfus yoğunluğu olan bi alana denk gelmez..01-10 mayıs riskli

Amphitritel
Amphitritel

Alakası var mı bilmiyorum ama yine bir manyetik fırtına var.Üstelik şiddeti de yüksek;

Bir tek güneş patlamaları buna etki ediyor diye biliyorum.Ama son zamanlar,güneş durgun.kp6 ya kadar çıkıyor seviye.Şu saatler yine bir artış var.Yarın ne olacak merak ediyorum.Ayrıca bu artışın sebebi ne olabilir ki ?

kerim
kerim
Reply to  Amphitritel

c 7 nin patlama etkisi güneş patlmalarında sunspotun patlama açısı çok onemlidir patlama küçük olasada dünyaya açısı birebir dikse kp ler yüksek seviye çıkıyo..mesala geçenki x patlmalar tam dik gelmedi beklenenden düşük geçti o yüzden..

mirza
mirza

20 Mayıs 2012 Kıyamet günü Güneş tutulması san andreas fayı kırılabilir 9+ büyük deprem bekleniyor!!!Bu tarihte olusacak güneş tutulması tam pasifik plakası üzerinde olusacak ve tüm pasifik platosunu keserek abd nin batı sahillerine gelecek burada san andreas fayının tam ortasından geçecek. Güneşin bu şekilde manyetizmasının kesilmesi.Zaten üzerinde çok tartışılan güneş tutulmasından sonra oluşan büyük depremlerin habercisi konumunda olacak. Pasifik plakası zaten çok hareketli bir plaka ve sürekli olarak büyük depremlerin sebebi olması nedeni ile bu güneş tutulması çok ama çok önemli. Burada olusacak 9+ bir deprem beklentisi hala gündemde. 9+ bir depremin tüm dünyanın tektonik plakaları üzerinde baskısı korkunç boyutlara… Read more »

orca
orca

mersin’de çok yoğun sis var. güneyden deniz tarafından geliyor. sanırım bir-iki gündür kıbrıs da böyle. bugün de çernobilin yıl 26. dönümü ve tarih 26 nisan. radyasyon bulutlarının çoktan abd’nin batı sahillerine ulaştığı söyleniyor. bizim ülkemize kadar gelmiş olabilir mi? japon bilim adamları çernobil ve fukushima olaylarının yapısal olarak farklı olduğunu söylemişler. asıl önemli olan sonuçları, zarar daha mı büyük acaba? fukushima etrafında bugün ufo görülmüş ve hemen youtube’a eklemişler. of Allahım, şu nükleerden kurtulalım derken, tam burnumuzun dibine santral kuracaklar:(