Venus tutulması – Ay tutulması

7
204

Venus tutulması – Ay tutulması

Dünyamız ve güneş sistemi Mayıs ayı içinde gerçekleşen güneş tutulmasının arkasından arka arkaya meydana gelecek tutulmaların etkisinde kalacak.

İlk önce bugün başlayacak olan kısmi AY tutulması… 4 Haziran 2012

venus-tutulmasi-ay-tutulmasi-dunyamiz

Ay tutulması daha önce güneş tutulmasının göründüğü yerlerde görünecek. Bu durumda AY ve GUNEŞ tutulma eliptik manyetik oranı üst üste çakışmış oldu. Yani güneşten gelen manyetik alan Güneş tutuması ile ” + ” iken ay tutulması ile ” – ” duruma geçecek… Bunun yerküremize etkisini beraberce göreceğiz.

5-6 Haziran 2012 tarihleri arasında Güneşle – Dünya arasına Venüs gezegeni girerek aynı düzlemde bir Venüs – Güneş tutulması meydana getirecektir…

venus-tutulmasi-ay-tutulmasi-dunyamiz

venus-tutulmasi-ay-tutulmasi-dunyamiz

Venüsün güneşin önünden geçişi ise AY ile ters açı yönünde ve manyetik olarak AY a ait manyetizmayı yok eedecek şekilde.

Kutup değişiminin hızlandığı bugünlerde bu kadar ters açılı gezegenler arası çekim kuvveti kutup noktalarının değişimine nasıl etki edeceğini tahmin etmek güç. Ancak çekim ve itme kuvvetlerinin değişiminin Dünyanın çekirdeğindeki erimiş manyetik madenlerin kutuplaşmasını etkilemesi bekleniyor.

Şu anda güneşe doğru yaklaşmakta olan venüs ve merkürü SOHO dan izleyebilirsiniz.

Aşağıdaki videolarda iki tutulma hakkında bazı bilgiler bulunuyor.

Venus geçişini bulunduğunuz yere göre bulabileceğiniz bu görselde yerel saatinizle geçişin durumunu görebilirsiniz.

Bu arada güneş yüzeyinde büyük bir korona delik oluşumuda meydana çıkıyor. Bu korona nın oluşumunun arkasından büyük bir patlama geleceği beklenen olaylar arasında. Kritik bir dönemeçle iki tutulma sanırım güneşide geriyor… Bakalım güneş patlaması ne kadar büyük olacak. Koranaya bakılırsa Kp 6-7 ye çıkabileceği öngörülebilir.

Venus tutulması – Ay tutulması

Bu hafta oluşacak bu olayları beraberce izleyelim, etrafınızda ve haberlerde ilginizi çeken bu konuya ait bilgiler olursa bizimle paylaşırsanız sevinirim.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
Yorumunuz için teşekkürler...
Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim... .

7 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
fuat
fuat

ay tutulması bugun saat kacta ? onunla ilgili bilginiz varsa paylaşırsanız seviniriz ?

Güven Sporel
Güven Sporel

Öğlen saatlerine denk geliyordu yanılmıyorsam. Yani izleme şansımız yok Türkiye üzerinden.

commandan
commandan

Dün izmir de yaşayanlar bu hava olayına tanıklık etti ama sizlere de anlatmalıyım.Arkadaşlar dün hava akşam saatlerine doğru çok kötü bir şekilde bozdu yoğun bir bulutlanma oldu fakat ilginç olan olay (doğma büyüme izmirliyim hayatımda böyle bir şey görmedim) her yere yıldırımlar düşüyordu herkes korkmuştu özellikle ben buca tarfındaydım orası berbattı.Hava kırmızıya döndü fena bir yağmur bastırdı ama yıldırımlar hızını hiç kesmedi.Yaklaşık 1:30 -2:00 saat kadar sürdü bu olay.Gecen haftada hemen hemen aynı olay oldu.Bu kadar sert hava olayının olması normal mi ? hava nın bu kadar elektrik yüklenmesi nin nedeni güneş ten gelen patlamaların sonucu olan manyetik fırtınaların bir… Read more »