Yerçekimindeki değişiklikler.

7
60

Yerçekimindeki değişiklikler

Bilim adamlarının son açıklamalarına göre dünyanın yerçekimi değişiyor.

Son yapılan ölçümler dünyanın bazı bölgelerinde yerçekiminin arttığı bazı yerlerinde ise azalmaya başladığı görülüyor.

Bu durum dünyanın çekirdeğinin hızla değişim gösterdiğinin bir açıklaması. Çekirdeğin yapısındaki değişiklik dünyanın kabuğunu etkileyerek bazı bölgelerde kabuğun incelmesi veya kalınlaşması neticesinde yerçekimini etkilediği söylenmekte.

Yerçekimin bilinen sabitliğinin bozulması ve bölgeler arası bu değişimin oluşması daha önce sitemizde incelediğimiz gökyüzündeki garip seslerinde açıklanmasına sebep oldu.

Yerçekiminin hızlı değişimi hava ve katı moleküllerin hızla çekime kapılmaları nedeni büyük bir titreşim ile ses olarak ortaya çıkması meydana geliyor.

Yerçekimindeki değişiklikler

Grafikte koyu alanlar yerçekiminin arttığı bölgeler. Türkiyeninde hızla yerçekimi artan bir bölge olması altımızdaki yer kabuğunun incelmekte olduğunun ispatı.

Bu durum ülkemizde nasıl bir etkiye neden oluyor ilerleyen günlerde inceleyeceğiz…

İkinci konu ise yerçekiminin bu değişikliğinin dış uzaydaki etkileri bazı bölgelerin çekim kuvvetinin değişimi bu bölgelere doğru bir meteor düşümünün artması demek oluyor. Son zamanlarda haberleri gelen meteor yağmurlarınını açıklamış oluyor.

Yorumlarınızı bekliyorum…


7
Kimler Neler Demiş?

avatar
5 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
AriakasmehmetixionSalih Metecan Gülşen Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Salih Metecan Gülşen
Ziyaretçi
Salih Metecan Gülşen

kabuk inceliyorsa, uyku halinde yanardağlar varsa, herhalde 10 yıl içerisinde aktif hale geçer?

mehmet
Ziyaretçi
mehmet

sistemde fazladan bir gezegene ihtiyacımız yok ! cünkü varlıgı durumunda bel fıtıgı ,uyku problemleri ,tansyon gibi hastalıklarla ilgilenmeyecegimize ben sizi temin ederim. sanırım bu konuyu , bunun olasılıgını bilenler bile pek ciddiye almıyor. bazı astronomlar sistemimizde eksik olan cismi şu örnekle acıklıyorlar: jupiter dünyanın kütle olarak 60 katıdır.( hacim olarak 1300 katı civarı ) sistemde olma olasılıgı olan kahverengi ya da kırmızı cücenin kütlesi yaklasık jupiterin 4 katı oldugu varsayılıyor . kahverengi ya da kırmızı cüce olasılıgı cok daha yüksek .cünkü eger bu kütlede bir gezegen ya da günesin ikizi oldugu iddia edilen bir yıldız olsaydı bu uzaktan görünebilirdi. .jupiterin… Read more »

mehmet
Ziyaretçi
mehmet

Konuyu cok dagıtmıs olabilirim.Toplamaya calısayım ,ancak konu gercekten cok dagınık aslında ve her türlü bilgi dönüp dolasıp ”sistemde eksik bir dev ” konusuna takılıp kalıyor gibi. Önce şu konuyu acayım.sistemde yeni bir gezegene ihtiyacımız yok diyerek ,dogal olarak bunun bir ihtiyac degilde ,temenni olarak algılanmasını bekliyordum.cünkü gercek ve bilim temenniler üzerinden yürümez. Ani yercekimi degisikliklerinin sistemdeki cekim etkilerinden bagımsız olabilecegi benim bilgilerim arasında yok.yani ; son 10 yıldır degisen yerküre aktivitelerinin ( yanardag , büyük deprem sayıları ,kücük deprem sayılarında abartılı yükselis, manyetik alanlar daki tuhaflıklar , vs..vs…vs..vs..) varlıgı nın üzerine yercekim etkilerinin degismesi , altımızdaki kabugun kalınlıgındaki degisimler eklenince… Read more »