Kutup kayması ( değişimi ) son durum …

9
160

Kutup kayması ( değişimi ) son durum

Geçtiğimiz yazılarımızda incelediğimiz kutup kayması veya değişimi konusunda ilginç açıklamalar geliyor.

Son sibiryada meydana gelen depremin kutup değişiminin bir etkisi olduğunu rus bilim adamları açıklıyor. Önü alınmayacak olan kutup değişimi sancılarının bu deprem ile ortaya çıktığı ve Asya ana kıtasında oluşan etkinin tüm dünyayı içine alacak şekle gelmesinin çoık yakın olduğunu söylüyorlar.

Aynı zamanda son aylarda ve halen devam eden patlama seslerinin duyulmasıda olası kutup değişiminin yer katmanları arasındaki etkisidir deniliyor.

Kutup kayması son 420 yıldaki durumunu aşağıdaki grafikte görebiliyoruz.

Kuzey kutup noktası :

Güney kutup noktası :

Görüldüğü gibi son 10 yıldır kuzey kutup noktasının hareketi 10 – 20 km yi buluyor…

Geçen sene moskovada yaşanan uçak kazaları ve havaalanı kapatılması kutup noktasındaki değişikler nedeni ile uçak ve cihazların tekrar kalibrasyon geçirmelerine sebep oldu.

Bu durum 2011 yılında birçok havaalanında yaşandı. Özellikle ABD ve Rusyada…

Dünyanın kutup değişimi sonrasında oluşması beklenen kutup noktaları ve sıfır noktası aşağıdaki şekilde.

Burada görüleceği gibi en büyük etkiyi ABD ve Türkiye çekiyor. ( Sıfır noktasının veya çizgisinin geçtiği için ) bu etki sıfır noktalarında en büyük şekilde hissedilecek.

Kutup kayması

Aşağıda şu andaki ( Online bir grafiktir… Her an değişir… )

kutup-kaymasi-degisimi-son-durum

http://www.ngdc.noaa.gov/geomag/EMM/img/NGDC-720_V3_hanning_Bz_0km.jpg

grafiğinden tüm dünyanın manyetik durumunu görebilirsiniz. linke tıklayarak büyük görüntü alabilirsiniz.

Son 20 yılın en büyük kışını geçiren avrupa ve rusya kutup bölgesinin artık çok hızlı değişdiğini bu hava koşullarının da bu durumu teyit ettiklerini yazıyorlar… Bilindiği gibi avrupada bu kış 650 kişi soğuklardan etkilenerek öldü… Ülkemiz üzerindede bu hava değişimini fark ediyoruz sanırım…

Olası kutup değişiminin en çok etkileneceği ülkelerden birisi olan Türkiyede sanırım bu konu hiçbir bilimsel çalışma yapılmıyor. Nasıl bir önlem alınacak ve etkileri ne olacak bilen olduğunu sanmıyorum… Hatta bu kutup değişimi olacağına inanan bilim adamı sayısının bile bir elin parmakları kadar olduğunu düşünüyorum.

Yavaş yavaş olması ve son 10 yılda hızla kayması kutupların bir gün içinde yularıdaki haritada belirtilen konumu almaları demek olabilir.

Bakalım belki mayaların beklediği gün bugündür…

Yorumlarınızı bekliyorum

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
Yorumunuz için teşekkürler...
Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim... .

9 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Tolga
Tolga

Bilim adamlarını geçtim medya bile doğru düzgün bahsetmiyor böyle şeylerden. Anca basitçe bir haber yapıyorlar böyle sizin yaptığınız gibi araştırıp da bir yazı hazırlamıyorlar. Umarım azda olsa birkaç bilim adamımız bu gelişmeleri takip ediyor ve alınabilecek önlemler ile ilgili çalışmalar yapıyorlardır.

kerim
kerim

6.7 lik depremlemi kayıyomuş , biraz abartmışlar yani…depremlerde bi anamoli yok hatta durgun1400-1780 arası aktivetinin yanında emsali dahi olamaz 1970-95 donemine gore çok az bişey daha aktif okadar 2012 cilerin ortaya attığı belegeler yok %400 arttı olayı fake nasanın belgeleriyle photoshopla oynamışlar bu patlama sesleri ilginç cidden, kuzey batı abd de duyulmuş araştırmak lazım…

cetin
cetin

Merhaba arkadaslar uzun yillar bu konuyu arastirirken buldugum ilginc gelen bir bilgiyi aktarmak isterim.maya takvimi yada hepimizin bildigi2012 senaryosuyla pek alakasi olmayan bir sahsin kayitlarinda buldum ibrahim hakki hazretleri risalesinde burclar ile ilgili bir bolum ve orda gecen bilgi tuyler urpertici 12burcu ve her birinin 2400 yillik devri ve son burc donemi oldugunu (isin ilginc yani)bu donemde olacak olayin karalar ve denizlerin yer deyisiminden bahseder bu kisi hatirladigim kadariyla 150 yil once bahsediyor. Vakti olan arastirabilir.

mehmet
mehmet

youtube da bir acıklama var bu konuda .sizden farklı birsey söyledigini sanmıyorum.ama göz atarsanız sevinirim…

http://www.youtube.com/watch?v=1Hp_nGn6QMg

farklı bir anlatım ve bilgi gözünüze carparsa lütfen bilgi verin.

cetin
cetin

Bu arada maya takvimi kizilderili cinliler tabi eski uygarliklardan bahsediyorum dunyanin her 26 bin yilda kabuk deyistirdiginden bahseder ve bilimsel veriler dunyanin daha once kutuplarinin kitlarinin degistigini bahseder…

mehmet
mehmet

daha kötü bir haber istermisiniz?
günestede buna benzer bir durum var.
A Star with two North Poles (nasanın sitesinde ,bu arada yine sayfayı kopyalayamadım:))

ve sanırım o daha tehlikeli bir haber !

mehmet
mehmet

San Diego Üniversitesi profesörü Pete Riley, 2020 yılında güneşte dev bir patlama olabileceğini tespit ettiklerini açıkladı. Böyle bir olasılığın yüzde 15 gibi yüksek bir ihtimal olduğunu belirten Riley, bu patlamanın etkisi ile dünyadaki tüm iletişim altyapısının çökeceğini ve yeniden toparlanmanın on yıllarca sürebileceğini vurguladı.

ben hayata bu kadar pozitif bakan bilimadamlarına hayranım 🙂
eger sorun iletisim alyapısıyla bitecekse ………………………

Kaynak : agu.org

mehmet
mehmet

Bence biz dünya toplumları icin söylenmis olmalıydı : Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak sözü.(sanırım u.mumcu’nun idi). mayaların (o zamanki hristiyanların yokettiklerinden arta kalanlarla ) bize iletmeye calıstıkları ŞEY bir kehanet degildir. bir bilgidir. bilgi su sekilde okunmalıdır diye düsünüyorum. ” bir gezegen var , adına nibiru-marduk vs dedigimiz bir gök cismi. bu gezegen bizim yakınlarımızdan gectigi her zaman (3661 yılda bir) basımıza cok kötü seyler gelmekte.. ” cok basit degilmi? bu bir bilgidir ,kehanet ya da 2012 ciler sıfatıyla yadsıyamayacagınız bir bilgidir. KEHANET degil. ancak bu bilginin yanlıs olma, yanlıs hesaplanma , dogru tespit yapılamama sorunu olabilir.bunu tartısabiliriz. ve… Read more »