Ateş topları ve meteor yağmurları.

3
61

Ateş topları ve meteor yağmurları

Son günlerde oldukça fazla miktarda gökyüzünde ateş topu haberleri geliyor.

Dünyanın birçok noktasından bu haberlere rastlamamız mümkün.

En son olarak Ingilterede binlerce kişi tarafından görülen ateş topu görüntüleri kafa karıştırmaya başladı. Bu kadar fazla miktarda meteorun atmosferde görülmesi doğal değil.

http://www.huffingtonpost.co.uk/2012/03/04/fireball-meteor-northumberland-shooting-star_n_1319187.html

http://www.bbc.co.uk/news/world-17248959

Ateş topları ve meteor

Bunların yanı sıra 50 -100 metre arası değişen ve son 1 yıldır hızla artan göktaşı tesbitleri hızla artıyor. Son olarak 2012 DA14 göktaşı NASA nında kabul ettiği gibi önümüzdeki yıl dünya ile çarpışma ihtimali %50 nin üzerinde…

Ateş toplarının artması dünyanın içinden geçtiği bir meteor grubu olduğunu doğrular nitelikte.

Bakalım takip etmeye devam ediyoruz. Sizde ateş topu görüntülerini önümüzdeki güzel havalarda dışarıda tesbit edebilirsiniz.

Yorumlarınızı bekliyorum.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
Yorumunuz için teşekkürler...
Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim... .

3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Salih Metecan Gülşen
Salih Metecan Gülşen

Bundan yıllar önceydi, herhalde bir 5 yıl olmuştur. Yer Ankara. Gece saat 00:00 suları. Bahçeli 7.Cadde’deki bir mekandan çıktık. Bir arkadaşı Hoşdere dolaylarına bıraktık. Dönütşe Çetin EmeçBulvarı üzerinde Polis Evi’nin olduğu kavşaktayız. Hoşdere istikametinden gelip kavşaktan sola dönerek Dikmen’e doğru çıkacağız. Bir anda etraf bembeyaz oldu, arabanın içine yansıyan bu ışığın kaynağını merak ettim. Ön koltuktaydım, heme camı açarak kafamı dışarı uzattım ve yukarıda Ankara’nın güneyinden kuzeyine doğru lerleyen fotoğraftaki olgunun aynısına şahit oldum. Elimi uzatsam tutacak gibiydim, o kadar yakın gelmişti. Ertesi gün haberlere gazetelere baktım bu olayı yakalamak için. Hiç kimse merak etmese, kafasını kaldırıp bakmasa bile Polis… Read more »

mirza
mirza

Okyanuslar asit gölüne dönüşüyor Okyanuslardaki asitleşmenin 300 milyon yıldan bu yana hiç olmadığı kadar arttığı bildirildi İngiltere’deki Bristol Üniversitesinden Andy Ridgwell ve meslektaşlarının yaptığı araştırma, atmosferdeki artan karbondioksit oranı nedeniyle okyanusların çok daha asitli hale geldiğini gösterdi. Amerikan “Science” dergisinde yayımlanan araştırmada, okyanuslardaki asit oranının artmasının, somon, istiridye gibi türler ile mercan resiflerinin yok olma riskini artırdığı ve deniz ekosistemi için büyük tehdit oluşturduğu belirtildi. Son yüzyıllarda atmosferdeki karbondioksit oranının yüzde 30 arttığı, suyun asitlik veya bazlık durumunu gösteren pH seviyesinin 8,1’e düştüğü ve bunun asit oranını çok yüksek olduğu anlamına geldiği vurgulandı. Araştırmaya imza atanlardan ABD’deki Columbia Üniversitesinden Barbel… Read more »

mirza
mirza

8 Mart’ta Ay, Mars’la çarpışmayacak!

Gökyüzü 8 Mart günü ilginç bir olaya sahne olacak. Ay, Dünya ile Mars’ın tam arasına girecek.