CERN Tanrı parçacığı ( Higgs bozonu )

6
254

CERN Tanrı parçacığı ( Higgs bozonu )

Fizik dünyasının büyük bir merakla beklediği açıklama salı günü açıklanacak.

CERN higgs bozonuna ulaştığını ve ortaya çıkardığını açıklayacak olursa tüm fizik dünyasının uzun zamandır üzerinde uğraştığı ” Tanrı parçacığı ” ispatlanmış olacak.

Tanrı parçacığı nedir ?

Maddeyi atom oluşturur, atomun kütleside maddenin varlığına ispattır.

Ancak senelerdir fizikçiler atomun parçacıklarını açtıkça bir boşlukla karşılaştılar. İlk önce atomun kütlesini çekirdeği ( proton + nötron ) oluşturur tezi ispatlanmaya çalışıldı. Ama görüldü ki nötron ve protonun içindede büyük bir boşluk ve atom altı parçacıkları bulunuyor.

Bu parçacıkları açtıkça başka parçacıklar çıkmaya devam etti. Aynı matruşka bebekleri gibi…

Sonunda fizik higgs bozonunu varlığını teori olarak ispatının gerçek dünyada karşılığını bulmak adına CERN kuruldu.

ABD Tanrı parçacığını aramaktan 20 yıl önce vazgeçmişti. ABD nin de bir parça hızlandırıcı sistemi vardı. CERN kadar büyük ve kompleks değildi. ABD li fizikçiler atom altı parçalarında higgs bozonu diye bir şey olmadığını kabul ettiler.

Salı günü higgs bozonu ( Tanrı parçacığı ) ortaya çıkarıp çıkarmadığını açıklayacak.

Büyük bir ihtimal ilede bu parçacığı tesbit edemiyeceklerini tahmin ediyorum.

Tüm yaşam ve evren aslında yok !!!

Boşluktan oluşan bir evren içinde yaşadığımızı düşünmek bilim adamlarının anlayamadığı bir gerçek. Tanrı parçacığı diye bir şey yok. Her şey enerji üzerinde kurulu bir sistem üzerinde yaşanıyor. Atom denilen yapılarda birer enerji bileşenleri.

Evreni dolduran yapı enerjinin dönüşümleri ve onun türevleri şeklinde. Madde diye bir şey yok…

Yorumlarınızı bekliyorum…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
Yorumunuz için teşekkürler...
Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim... .

6 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
sedef
sedef

birkaç yabancı site okudum, sanırım çok yanlış açıklamışsın olayı

aslı
aslı

Olumlu anlamda düşünce kalıplarını zorlayan,felsefik bir yorumlama olmuş.Çok keyif aldım.

mehmet
mehmet

Kuantum fizigi ile ilgili okurken yasadıgım en büyük temel zorluk ( bana göre ) anlatım hatarından kaynaklanan evren bostur hikayesiydi.bunu bircok kitap ve filmde okumus olabilirsiniz ama eger kuantum fizigini anlamak istiyorsanız -ben ce- önce evreni mutlak , asla ve asla hicbir noktasının bos olamayacagını kabul etmekten gecer.yani her birim alan bir parcacık ya da dalganın etki alanındadır.dolayısıyla doludur.ve bilinen E=mc kare ye görede madde dedigimiz sey aslında enerjidir.ya da tersindende gidebilirsiniz. ancak evrenin ilk olusum asamalarında saf enerji halinde ki yapının bugün gördügümüz evreni olusturabilmesinin tek yolu (bildigimiz teoriler üzerinden ) saf enerjinin kütle olusturabilmesine yol acan baska bir… Read more »

Factorx
Factorx

Admin bu yazınızı yeni okuyorum. Daha önceki öngörünüzün bu yönde olmasını gerektirecek elbette bilimsel kaynaklarınız vardır ama bir şeyin yokluğu da kanıta mahkumdur diye düşünüyorum. Higgs alanı ilk Peter Higgs tarafından ortaya atıldığında matematik bunun olması gerektiğini söylüyordu. Son açıklama da higgs özellikleri sergileyen bir etkinin bulunduğu söylendi. Hatta sanırım cern başkanının şu açıklaması her şeyi anlatıyor: “We found A particul, not THE particul.” Evet bulundu diyemeyiz belki, belki de bize ve her ülkeden on binlerce fizikçiye yalan söyleniyor ama madde sadece enerjiden oluşuyor daha derinde birşey yok demek kanıta mahkum bir önermedir. Zaten dediğinize kimse itiraz etmiyor. Madde yok,… Read more »