Sismik aktiviteler : Kuzey Amerika kıtasında yaşananlar.

11
20

Sismik aktiviteler

26 Mart tarihinde Kuzey Amerika kıtasında, devasa bir sismik aktivite gerçekleşti.

Belirli saatler aralığında Amerika’nın güney, ortadoğu ve güneybatı kısımlarında, Texas, Oklohama, Missouri, Arkansas, Louisiana, Mississippi, Alabama, Georgia, Florida, South Carolina, and North Carolina bölgelerinde, aynı saatlerde başlayan ve yerden bir anda püskürürcesine çıkan dumanlar, bazı bireylerin dikkatini çekerek bu konu ile ilgili araştırma yapmalarına sebep oldu.

Yapılan araştırmalara göre bu karadan püsküren dumanların, yakın zamanda olabilecek bir deprem ile alakası olduğu dile getiriliyor. Yayılım alanı fazla olduğundan dolayı da, bu püskürmelerin şahsen Yellowstone gibi dev volkanik alanların faaliyete tahmin edilen zamandan erken geçeceğini düşünmekteyim. Aşağıdaki resimlere bakacak olursanız, son zamanlarda sismik olarak yaşanan olayların Kuzey Amerika kıtasında çoğaldığını ve ilginç bir şekilde arttığını görebilirsiniz.

Anlaşılan uzun süredir sakinliğini koruyan volkanlar ciddi bir şekilde kendini göstericek.

Püskürtme anlarını takip edebilmeniz için video:

Sismik aktiviteler

Görüldüğü üzere aynı zaman içerisinde yerden bir anda duman püskürtmeleri yaşanıyor ve ciddi bir yoğunlukta oluyor. Buna benzer en son püskürme New Madrid fay hattı çevresinde yaşanmıştı. Püskürtme noktaları az ve çok yoğun olmamasına rağmen hemen ertesi gün aynı nokta içinde 2.9’luk bir deprem oluşmuştu. Bu sefer püskürtmeleri kıtanın 4 bir yanında görebiliyoruz.

Referans Linkler: Takip edebilirsiniz…

http://earthquake.usgs.gov/monitoring/anss/
http://earthquake.usgs.gov/monitoring/operations/
http://weather.cod.edu/satrad/index.php
http://www.goes.noaa.gov/srcheast.html
http://www.goes.noaa.gov/

Yorumlarınızı bekliyorum…


11
Kimler Neler Demiş?

avatar
5 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
mehmetaslıOguzhanTolgaAdmin Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
kerim
Ziyaretçi
kerim

600.000 yılda 1 uyanan volcanı uyancağına şahit olcağımı pek sanmıyorum(çok çok büyük anamoliler olması lazım) kuzey abd e çoktan beri ciddi deprem yok belki o olabilir gelişmiş toplum oldukları için onlar için pek depremde sorun değil zaten 7.3 e kadar ciddi zararsız atlatıyolar biz kendimize bakalım 6.0 lık depremde bile yıkılıyoruz nice canlar gidiyo…

Tolga
Ziyaretçi
Tolga

Hiç belli olmaz bugune kadar japonya içinde depremden zarar gormez diyorduk ama 9,0 lık bir depremde binalar hasar gürdu ama çoğu ölüm tsunami yüzünden oldu. Volkanların patlaması ile deprem ve tsunaminin olduğunu düşünürsek ikisi bir arada olduğunda zararı çok olacaktır.

kerim
Ziyaretçi
kerim

9.0 lık deprem elbette abd yde zarar verir ama 9.0 olma iht. çok düşük fayzoneleri 7.1-8.1 arasında 7.4 e kadar abd ye pek koymaz altyapısı ve inşaat sektörü bizden çok çok iyi 99 los angels 7.2 sallandı sonuç 1 ölü ya bizde olsa? hem japonyada öyle abartılcak bi felaket yaşamadı halen dimdik ayakta çok az ekonomik zararla atlattılar 9.0 a gore 15.000 ölü hiçbişey…

Tolga
Ziyaretçi
Tolga

Japonya planlı davrandığı için şuan ayakta. Yoksa japonyanın aldığı darbe çok büyüktü deprem,tsunami ve nükleer santral faciası bunların hepsi ardı ardına geldi ve çok büyük yaralar aldılar. Gelişmiş bir devlet olmasalardı inanın çökme noktasına gelirlerdi.

Tolga
Ziyaretçi
Tolga

Yanlısınız var deprem kandilli kayıtlarına gore Afyonda oldu.

aslı
Ziyaretçi
aslı

Saat 22.42 itibarıyle Çınarcık-Yalova’da arka arkaya 3 deprem oldu.

Tolga
Ziyaretçi
Tolga

Normal bir hareketlilik korkulacak birşey yok. Her küçük depremde endişe edersek piskolojisi bozulur insanın. Ben mesela sadece tuhaf bolgeler oluşan 3+ lık depremlerde inceleme yapıyorum.

kerim
Ziyaretçi
kerim

depremler jeotermal gibi o bolge bilindiği üzere artezyen bölgesi ama şunuda belirtiyin son 2 aydır marmara geneli küçük depremcikler arttı ben bahara bağlıyorum atmosfer değiştiği için yeri etkiliyo her bahar depremler artar zaten..

mehmet
Ziyaretçi
mehmet

Cok büyük miktarda kar yagıslarının oldugu kıs mevsimi sonrasında ki büyük deprem gerceslesme olasılıkları daha fazladır.