Sismik aktiviteler : Kuzey Amerika kıtasında yaşananlar.

Sismik aktiviteler

26 Mart tarihinde Kuzey Amerika kıtasında, devasa bir sismik aktivite gerçekleşti.

Belirli saatler aralığında Amerika’nın güney, ortadoğu ve güneybatı kısımlarında, Texas, Oklohama, Missouri, Arkansas, Louisiana, Mississippi, Alabama, Georgia, Florida, South Carolina, and North Carolina bölgelerinde, aynı saatlerde başlayan ve yerden bir anda püskürürcesine çıkan dumanlar, bazı bireylerin dikkatini çekerek bu konu ile ilgili araştırma yapmalarına sebep oldu.

Yapılan araştırmalara göre bu karadan püsküren dumanların, yakın zamanda olabilecek bir deprem ile alakası olduğu dile getiriliyor. Yayılım alanı fazla olduğundan dolayı da, bu püskürmelerin şahsen Yellowstone gibi dev volkanik alanların faaliyete tahmin edilen zamandan erken geçeceğini düşünmekteyim. Aşağıdaki resimlere bakacak olursanız, son zamanlarda sismik olarak yaşanan olayların Kuzey Amerika kıtasında çoğaldığını ve ilginç bir şekilde arttığını görebilirsiniz.

Anlaşılan uzun süredir sakinliğini koruyan volkanlar ciddi bir şekilde kendini göstericek.

Püskürtme anlarını takip edebilmeniz için video:

Sismik aktiviteler

Görüldüğü üzere aynı zaman içerisinde yerden bir anda duman püskürtmeleri yaşanıyor ve ciddi bir yoğunlukta oluyor. Buna benzer en son püskürme New Madrid fay hattı çevresinde yaşanmıştı. Püskürtme noktaları az ve çok yoğun olmamasına rağmen hemen ertesi gün aynı nokta içinde 2.9’luk bir deprem oluşmuştu. Bu sefer püskürtmeleri kıtanın 4 bir yanında görebiliyoruz.

Referans Linkler: Takip edebilirsiniz…

http://earthquake.usgs.gov/monitoring/anss/
http://earthquake.usgs.gov/monitoring/operations/
http://weather.cod.edu/satrad/index.php
http://www.goes.noaa.gov/srcheast.html
http://www.goes.noaa.gov/

Yorumlarınızı bekliyorum…

0 0 votes
Article Rating

Son Yazılar

Son Yorumlar

Tavsiye Yazılar

11 YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest
Yorumunuz için teşekkürler...
Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim... .

11 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
kerim
kerim

600.000 yılda 1 uyanan volcanı uyancağına şahit olcağımı pek sanmıyorum(çok çok büyük anamoliler olması lazım) kuzey abd e çoktan beri ciddi deprem yok belki o olabilir gelişmiş toplum oldukları için onlar için pek depremde sorun değil zaten 7.3 e kadar ciddi zararsız atlatıyolar biz kendimize bakalım 6.0 lık depremde bile yıkılıyoruz nice canlar gidiyo…

Tolga
Tolga
Reply to  kerim

Hiç belli olmaz bugune kadar japonya içinde depremden zarar gormez diyorduk ama 9,0 lık bir depremde binalar hasar gürdu ama çoğu ölüm tsunami yüzünden oldu. Volkanların patlaması ile deprem ve tsunaminin olduğunu düşünürsek ikisi bir arada olduğunda zararı çok olacaktır.

kerim
kerim
Reply to  Tolga

9.0 lık deprem elbette abd yde zarar verir ama 9.0 olma iht. çok düşük fayzoneleri 7.1-8.1 arasında 7.4 e kadar abd ye pek koymaz altyapısı ve inşaat sektörü bizden çok çok iyi 99 los angels 7.2 sallandı sonuç 1 ölü ya bizde olsa? hem japonyada öyle abartılcak bi felaket yaşamadı halen dimdik ayakta çok az ekonomik zararla atlattılar 9.0 a gore 15.000 ölü hiçbişey…

Tolga
Tolga
Reply to  kerim

Japonya planlı davrandığı için şuan ayakta. Yoksa japonyanın aldığı darbe çok büyüktü deprem,tsunami ve nükleer santral faciası bunların hepsi ardı ardına geldi ve çok büyük yaralar aldılar. Gelişmiş bir devlet olmasalardı inanın çökme noktasına gelirlerdi.

Oguzhan
Oguzhan
Reply to  Admin

Uşak’ta deprem. Yerin 5km altında meydana gelen 4.2 büyüklüğündeki deprem panik yarattı. İlginç bir deprem ve ben de Uşak’lı olduğum için tedirgin oldum.
http://www.usakhabermerkezi.com/guncel/usakta-deprem-son-dakika-hocalardaki-deprem-usakta-hissedildi.htm

Tolga
Tolga

Yanlısınız var deprem kandilli kayıtlarına gore Afyonda oldu.

aslı
aslı

Saat 22.42 itibarıyle Çınarcık-Yalova’da arka arkaya 3 deprem oldu.

Tolga
Tolga
Reply to  aslı

Normal bir hareketlilik korkulacak birşey yok. Her küçük depremde endişe edersek piskolojisi bozulur insanın. Ben mesela sadece tuhaf bolgeler oluşan 3+ lık depremlerde inceleme yapıyorum.

kerim
kerim
Reply to  Tolga

depremler jeotermal gibi o bolge bilindiği üzere artezyen bölgesi ama şunuda belirtiyin son 2 aydır marmara geneli küçük depremcikler arttı ben bahara bağlıyorum atmosfer değiştiği için yeri etkiliyo her bahar depremler artar zaten..

mehmet
mehmet

Cok büyük miktarda kar yagıslarının oldugu kıs mevsimi sonrasında ki büyük deprem gerceslesme olasılıkları daha fazladır.

Haber Bültenimize üye olabilirsiniz...

11
0
Would love your thoughts, please comment.x