Venüs gezegeni neden yavaşlıyor ?

1
150

Venüs gezegeni neden yavaşlıyor ?

Uzay araştırma kurumu ESA tarafından yayınlanan haber bilim çevrelerini hareketlendirdi. ESA Venüs gezenin yörüngesinin tamamlanmasında 6,5 dk lık bir yavaşlama olduğunu söylüyor.

1990’ların başlarında NASA’nın Magellan uzay aracı tarafından ölçülen dönme hızı verileri ile ESA nın ölçümleri arasında 20 km fark olduğu tesbit edildi. Bu durum Venüs gezegenin yörüngesinde 6,5 dk lık bir yavaşlamaya denk geldiği görüldü.

Yavaşlamanın sebepleri henüz açıklanmış değil ancak bu durumun dünyanın yörüngesi ve aksında bir değişlikliğe sebep olup olmadığı araştırılmaya başlanmış durumda.

Yaklaşık 20 yıllık bir sürede meydana çıkan 6,5 dk yavaşlık bu sürede dünya üzerindeki etkileri son 10 yıllık sürede açıklığa kavuşabilir.

Son ağır kış koşullarının sebepleri arasında dünyanın aksında ve eliptik yörüngesinde değişikliği açıklamamıza sebep olacak gibi görünüyor.

Bilindiği gibi Venüs gezegeni dünyaya en yakın gezegen ve dünyanın dönüş yönünün ters istikametinde güneş etrafında dönmekte. Gezegenler arası çekim kuvveti nedeni ile Mars gezegeni ve Venüs gezegeni dünyayı en çok etkileyen gezegenler.

Forum ve sitelerdeki yorumlar arasında venüsdeki yavaşlamanın diğer gezegenlerde ve dünyadada olabileeği bu durumun güneş sisteminde yabancı bir gezegenin veya cismin olma ihtimalleri üzerindede durulması gerektiği yönünde.

Venüs dünyamız için önemli bir gezegen durumun açıklığa kavuşması için takip edeceğiz…

Açıklamanın linki

http://www.esa.int/esaMI/Venus_Express/SEM0TLSXXXG_0.html

Yorumlarınızı bekliyorum…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
Yorumunuz için teşekkürler...
Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim... .

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments