VR Gözlük öldürür mü ? Sağlığa zararları neler ?

VR Gözlük öldürür mü ?

VR yani sanal gerçeklik veya AR artırılmış gerçeklik kavramları artık bize yabancı gelmiyor. Bunların yanına bir de AI yapay zeka kavramını eklediğimizde son yıllarda ve gelecekte birçok dalda önümüze çıkacak olan bir teknoloji ile karşı karşıyayız.

VR gözlükleri ile hayatımızda yoğun bir şekilde yer bulmaya başlayan sanal gerçeklik kavramı. Bu 3 terim arasında en çok kullanılanı.

Sanal gerçeklikte adı üzerinde sanal bir görüntü, bir alan ya da bir dünya yaratıyorsunuz. Bu görüntüyü ya da dünyayı da sanal gerçeklik gözlüğü olarak anılan gözlüklerle ya da bunu destekleyen telefonlarla görüntülüyorsunuz.

Gerçek dünyadan koparak tamamen bu yaratılmış dünya içinde kendinizi bulmanız ile farklı bir gerçekliğe geçmiş oluyorsunuz.

Örneğin bir tarihi alanı gezmek için bu sanal gözlükleri takarak o alanda imiş gibi 3 boyutlu olarak gezme eylemini gerçekleştiriyorsunuz.

Veya bir sanal oyunda kahraman olarak bir savaş verebiliyor, çeşitli araçlar ve silahlar kullanabiliyorsunuz.

Aslında beyniniz size olmayan bir şeyleri varmış hissi vererek yaşatabiliyor. Sizde bu yaşadığınız olayın etkilerini vücudunuzda hissediyorsunuz.

Sanırım sanal gerçeklik kavramını kısa bir şekilde size anlatmış oldum, zaten sizde bir şekilde bunu kullanmaya başlamış olmalısınız. Şimdi bu tanımları bir kenara bırakarak konumuzun asıl başlığına dönelim.

Ölüm ve VR sanal gerçeklik. Hiç bir biri ile bağdaşmayacak kavramlar gibi değil mi ? Ama şimdi anlatacaklarım kulağınızda bir yerlerde dursun…

VR Gözlük hakkında bir olay !

Size yaşanmış ve literatürlere geçmiş bir olay aktaracağım…

ABD de şöyle bir olay meydana geliyor…

Bir süpermarketin etlerinin tutulduğu büyük bir derin dondurucu odasında bir ceset bulunuyor. Bu cesedin o süpermarkette çalışan bir kişiye ait olduğu ve bir şekilde o odada kapalı kaldığı tespit ediliyor.

Yapılan otopside ölen kişinin donarak öldüğü vücut parçalarının donma sırasında oluşan etkiye maruz kaldığını göstermektedir.

Ne var şimdi bunda diye bilirsiniz. O oda bir derin dondurucu…

Şunu söyleyeyim o zaman : Bu odanın derin dondurucusu çalışmıyormuş o gün kapalı kalmış ve hiç çalışmamış.

Peki 24 saatten fazla bu oda da kapalı kalan kişi donarak nasıl öldü.

Durumu inceleyen bilim adamları odada kapalı kalan kişinin bu odanın işlevini bildiği ve odada kapalı kaldığında en büyük korkusu donmak olduğu için beyni bu şekilde çalışmış.

Beyin sürekli donacağım efekti yayınladığı içinde vücudu bu şekilde kendisini korumak isterken bazı organlarını devre dışı bırakmış sonunda da ölüm meydana gelmiş.

.

Matrix filminde de bu şekilde bir sahne vardır.

Sanal dünyada darbe alan kişinin gerçek dünyada ki vücudunda kanamalar ve darbe etkileri görülür. Sanal dünyada ölen kişi gerçek dünyada ölür.

.

Şimdi ellerimizde bulunan VR Gözlük leri beyninize gönderdiği sinyaller size neler yapabilir anlaşılmış olmalı.

Siz fark etmeden birçok şeyi alt beyinleriniz bunu gerçekmiş gibi algılayabilir.

Yükseklik korkusu olan bir kişi bu gözlükte oluşan yüksekten düşme efekti nedeni ile kalp krizinden ölebilir. Birçok sebep VR gözlüklerde oluşan efektler yardımı ile gerçek dünyadaki olayları sizin beyninizde tetikleyebilir. Kısaca VR sizi öldürebilir…

Siz siz olun VR Gözlük veya AR Gözlük kullanımında dikkatli olun…

Yaşadığınız benzer olaylar varsa ekleyebilirsiniz.

Yorumlarınızı bekliyorum.

Konu hakkında tamamladığımız videomuzuda izleyebilirsiniz.

 

0 0 votes
Article Rating

Son Yazılar

Son Yorumlar

Tavsiye Yazılar

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
Yorumunuz için teşekkürler...
Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim... .

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments

Haber Bültenimize üye olabilirsiniz...

1
0
Would love your thoughts, please comment.x