Yeni kuzey soğuk su akıntısı tesbit edil…

2
22

Yeni kuzey soğuk su akıntısı tesbit edildi.

Daha önce kutup bölgesinde oluşan erimenin boyutlarının denizleri nasıl etkileyeceği araştırmaları sırasında İzlanda ve Grönland arasında kuzey soğuk su akıntısı tesbit edildi.

Akıntının derin su akıntısı olması ve debisinin çok yüksek olması nedeni ile kıta avrupasının çok soğumasını engelleyen gulf stream sıcak su akıntısının yok olmasına sebep olabileceği ve bunun neticesi kuzey yarım kürede olası bir buz devri yaşanma ihtimali ortaya çıkıyor.

Yeni kuzey soğuk su akıntısı :

Dünya iklimi düzenlemede kritik öneme sahip Atlantik Meridional akıntısı (AMOC) önemli bir bileşen olarak iklim değişimlerine katkıda bulunur.

AMOC gezegenin okyanus dolaşımı ve iklim arasındaki karşılıklı ilişkinin bir parçası olarak, sıcak su ile havayı ısıtır, daha sonra soğutur, derin bir akım olarak ekvatora doğru döner ılık yüzey suyu oluşturur.

Şimdi bu okyanus akıntılarının hepsinin yeniden akış yönleri ve diğer etkileri değişmeye başlayacak.

Konu hakkındaki makale National Science Foundation ( NSF ) da yayınlanmış…

http://www.nsf.gov/news/news_summ.jsp?cntn_id=121415&org=NSF&from=news

Yorumlarınızı bekliyorum…


2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
kar kokusu Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
kar kokusu
Ziyaretçi
kar kokusu

doğruyu söylemek gerekirse ben modern zamanların BİLİM DİYE bize öğrettiği şeylerin hiç birisine inanmıyorum. bilim yalan konuşuyor hem de her konuda. ayrıca zaten bu çok uzun zamandan beri tasarlanan bir kırılma noktası. kuzey yarım küre buzula girecek. bunun bütün hazırlığı için değil mi her çalışmaları. nedir bunun altında yatan ana sebep buna bakılmalı. ayrıca ben şöyle düşünüyorum. bu yeni keşfedilen bir soğuk su akıntısı değil. bir yeri soğutuyorlar ve denize okyanuslara bunu salıyorlar gibime geliyor da nereyi soğutuyorlar onu bilmem.

kar kokusu
Ziyaretçi
kar kokusu

admin bu sitedeki bir çok verdiğiniz linkin videosu açılmıyor. bunları başka nereden alıcaz ya da yedekliyor musunuz hiç? varsa yedeğiniz paylaşasanız seviniriz.