Antartika hakkında teoriler

0
800

Antartika hakkında bir çok komplo teorileri mevcut. Zaman zaman gündeme geliyor daha sonra kayıp oluyorlar. Ama yıllar sonra bile bazıları hala sağlam alt yapılara sahip. Bu az keşif edilmiş kıta her zaman bu tip ilginç fikirlerin bir aracı olmaya devam edecek. Şimdiye kadar rastladığım antartika teorileri hakkında bir derleme yaptım.

Zaman zaman bu konuları yazının altında yorumlayabilirim.

– Nazi UFO’ları

Almanların, II.Dünya Savaşı’nda Antarktika’da üsler yaratmada kazanılmış bir çıkarı olduğu fikri gerçekten yeni bir fikir değil ve aslında çok eski bir fikir. Almanlar büyük miktarlarda margarin tüketmişlerdi (evet, doğru okudunuz), ancak içindeki en önemli bileşenlerden biri ve diğer popüler ürün balina yağıydı .

O dönemde Almanya’nın ana balina yağı kaynağı çeşitli ülkelerden ithal ediliyordu. Bu, yakın gelecekte erzakların kesileceğini öngören Hitler için doğru bir iş değildi. Uzun lafın kısası, Nazi Almanyası, kendi balina yağını sağlamak için Antarktika’da balina avlama üsleri kurdu.

Ancak internette Nazilerin hala Antarktika’da üsleri olduğunu ve UFO’ları olduğunu öne süren yaygın bir komplo teorisi var .

Teori, Antarktika’yı keşfederken Almanların, savaş bittikten çok sonra kendilerinin ve diğerlerinin gelişeceği devasa şehirlere dönüşecek devasa yeraltı mağaraları ve gölleri keşfettiklerini öne sürüyor. Daha sonra dünyadan sürgünlerinde inanılmaz teknolojiler yaratmaya devam edecekler ve uzaylılarla temas kuracaklardı. Naziler daha sonra bu teknolojiyi nasıl kullanacaklarını ve tersine mühendislik yapmayı bu kıtadaki sığınaklarında öğreneceklerdi.

Bu fikirle ilgili birçok sorun var, ancak bunların başında Antarktika’ya gönderilen keşif gezisinin son derece küçük olması ve yalnızca Almanya’nın balina avcılığı endüstrisini genişletmeyi amaçlamasıdır. Nazi’lerin savaş sırasında herhangi bir zamanda Antarktika’ya geri dönmediklerini de unutmamak gerekir.

Sefer de çok küçüktü, bir küçük gemi ve az bir mürettebattan (gemide bir Nazi subayı ile) oluşuyordu. Nazi Almanyası, Antarktika topraklarının militarist amaçlarla kullanılmasını yasaklayan Antarktika antlaşmasını da imzaladı. Komplo teorisyenleri genellikle bunun diğer ulusları güney kutbuna gelmekten caydırmak için hazırlanmış ayrıntılı bir hile olduğunu iddia ediyorlar, ancak gerçek şu ki Almanya 1959’a kadar Antarktika’ya geri dönmedi.

Bu konuda bluebox bbs de bir kaç konu incelemiştim.

Vostok gölünde Nazi üssü mü bulundu…

https://en.wikipedia.org/wiki/New_Swabia

 

– Antartikada bulunan Uzaylılar ve UFO’lar

Ünlü UFO avcısı Scott C. Waring, Antarktika’nın buzuna gömülü uzaylı bir uzay gemisi keşfettiğine inanıyor. Ancak, Bay Waring’in sert unsurları taşımak için oraya gittiğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. O ve diğer birçok komplo teorisyeni, Antarktika atıklarını sadece keskin gözlerini kullanarak anormallikler için taramayı tercih ediyor… Bunu da Google Earth üzerinden yapıyor.

Başka bir araştırmacı (ayrıca Google Earth kullanıyor) Antarktika yüzeyinde donmuş 4 metre boyunda eski bir uzaylı bulduğunu iddia ediyor. Bu kişi aynı zamanda devin ayaklarından birkaç adım ötede uzanan bir giriş kapısı olduğunu iddia ediyor.

Gemi, sığınak, kubbe ve hatta uçan daire gibi görünen çeşitli anormallikleri gösteren komplo web sitelerinin etrafında dolaşan (doğrudan Google Earth’ten kopyalanmış) buna benzer tonlarca resim var. ( Bu siteye de bir adet ekledim 🙂 )

Ancak bilim adamları ve psikologlar, bu komplo teorilerinin pareidolia’nın ( Cisimleri başka bir cisme benzetme ) ifadesinden başka bir şey olmadığını öne sürüyorlar. İnsanlar doğada anlam arama eğilimindedir ve genellikle çevremiz tarafından temsil edildiğimizi görmekten hoşlanırız . Bunun en ünlü örneği, Mars’taki yüzün keşfi oldu. Başlangıçta Cydonia’dan alınan görüntüler ikna edici derecede insansı görünürken, diğer açılardan (uzay aracı ve Kızıl Gezegene gönderilen uydular tarafından) alınan görüntüler , Cydonia’nın sadece bir dağ olduğunu ortaya koyuyor . Bulunacak insan yüzü yok.

Antartika yüzeyinde görünen UFO ya veya uzaylıya benzeyen şeyler hakkında hiçbir zaman resmi açıklama gelmemiştir. Bu konular hiç bir zaman detaylı olarak incelenmemiş, zamanla kayıp olup gitmişlerdir.

 

– Yeraltı dünyasına giriş bölgesi

İlk 1917’de önerilen Edmond Halley tarafından yüzyılın (ve daha sonra jeolojik bilim uygulayan herkes tarafından çürüttü), Oyuk Dünya komplo teorisi Dünya’mızın içi boş olduğunu ileri sürmektedir. Teorinin çeşitli varyasyonları vardır, ancak en popüler olanı Jules Verne tarafından Dünya’nın iç kısmının farklı yaşanabilir bölümlerden oluştuğu (bazıları dinozorlar ve diğerleri de yok olan) Dünya’nın Merkezine Yolculuk’ta sunulan kurguyu andırır. Teorinin tüm versiyonları, Dünya’nın merkezinde minyatür bir güneş önermektedir.

Ancak birçok komplo teorisyeni, Antarktika’daki Hollow Earth’e birden fazla giriş olduğuna inanıyor ve kanıtın, Merhum Deniz Subayı Amiral Richard Byrd tarafından bırakılan uzun süredir kayıp bir günlükte olduğunu iddia ediyorlar .

Günlük, Byrd’ın Antarktika kıtasının altında (özellikle güney kutbunun altında) gelişmiş bir medeniyetle buluştuğu iddiasını ayrıntılarıyla anlatıyor. Bu “günlüğe” göre Byrd’a donmuş kıtada geçirdiği süre boyunca gördüğü şeyler hakkında sessiz kalması emredildi.

Byrd, Antarktika’da bir eğitim ve araştırma tesisi kurmayı amaçlayan askeri bir sefer olan Operasyon Highjump’ı bir araya getirdi. Bu gizli günlüğe göre Byrd, eski Agarta medeniyetinin lideri olan ve sadece “Usta” olarak adlandırılan liderle görüştü. Usta ve adamları, II.Dünya Savaşı’nda yüzey dünyasının atom silahlarını kullanmasından endişe duyuyorlardı ve araştırmak için uçan makinelerini (uçan daire?) Gönderdiklerini iddia ettiler. Usta, halkının dünya hükümetlerinin her birine mesajlar gönderdiğini ve uyarılarına kulak asmadıklarını söyledi.

Sözde “gizli günlük” hala Amazon’da bulunabilir ve internetin belirli bölümlerinde ücretsiz olarak basılabilir versiyonları var. Günlük hakkındaki genel fikir birliği, bunun ayrıntılı bir aldatmaca olduğu ve açıkça Byrd tarafından yazılmadığı yönünde.

 

– Antarktika Buz Duvarı ve Uçaklar

Flat Earth Society’nin ( düz dünya grupları ) dünyanın her yerinden üyeleri var ve “buz duvarı” dedikleri yere bir keşif gezisi düzenliyorlar. Görüyorsunuz, Düz Dünyalılar Dünya’nın yuvarlak olduğuna inanmıyorlar, aslında düz olduğuna inanıyorlar. Muhtemelen Flat Earthers’in inandığı tuhaf şeyler üzerine bir makalenin tamamını harcayabilirdik , ancak bunun amaçları doğrultusunda, Antarktika’nın gerçek olmadığı ve aslında sadece devasa bir buz duvarı olduğuna dair inançlarına odaklanacağız.

Buradaki fikir, Antarktika’nın, bildiğimiz tüm toprakları kaplayan büyük bir cam yapı olan Düz Dünyalıların “kubbe” dediği şeyin en uç noktası olmasıdır. Yine de kenarın üzerinden bakabileceğine inanmıyorlar. Şu andaki “teori”, “buz duvarı” nın askeri güçler tarafından işgal edildiği ve çok yaklaşırlarsa görünürde herkesi vuracağı yönündedir. Bu, elbette, kimsenin duvarın ötesindeki çok sayıda araziyi görmesini önlemek içindir.

Bu fikre eşlik eden bir komplo teorisi de bu nedenle hiçbir uçağın Antarktika üzerinden uçamayacağıdır. İnternette Flat Earth komplo bilgilerini aradığınızda, Antarktika üzerinde sıfır uçuş yolu olduğunu iddia eden memler, GIF’ler ve komplo videolarıyla büyük olasılıkla karşılaşacaksınız. Çoğu zaman, tüm uçuş planlarının yalnızca Düz Dünya’yı hesaplarken mantıklı olduğu iddia edilir.

Bu tabii ki doğru değil . Ticari uçuşlar Antarktika üzerinden uçmayabilir (bu güvenlik nedeniyle), ancak turistler için özel charter uçuşları yapar ve tüm kıtayı da kapsar.

 

– Antarktika gerçekten gerçek mi?

Düz Dünyalılar her türlü çılgın şeye inanır. Ve birçoğu buz duvar komplosuna inanırken, Antarktika’nın sonuçta buz duvarı olmadığını, aslında sonsuz düzlemin merkezi olduğunu iddia eden büyüyen ayrı bir mezhebi de var.

Antartika

Hala bir buz duvarı olduğuna ve sonsuza dek süreceğine inanıyorlar, ancak Antarktika onlar için gerçek.

 

– Antarktika’daki Illuminati gizliliği

Komplo teorisyenleri, herhangi bir görüntü eserinin bir kubbe (eski uzaylılar tarafından doldurulmuş), bir gemi veya büyük bir uzaylı tesis olduğunu öne sürmekte ısrarcılar. Komplo teorisyenleri, ana akım bilimlerin tümünün uzaylıları, UFO’ları ve Antarktika’nın altındaki The Hollow Earth’ü gözden düşürmesinin nedeninin, “var olan güçlerin” onları gizli tutması olduğuna inanıyor.

Doğru. Illuminati (dünyayı gizlice kontrol eden bir grup güçlü birey) UFO’ları, eski uzaylı piramitlerini ve İçi Boş Dünya’yı hepimizden saklıyor. İnternet komplo teorisyenleri , Clif High adlı rastgele bir uç araştırmacının, iklim değişikliğinin ve manyetik kutup tersine çevrilmesinin bu komploların ortaya çıkmasına neden olduğuna ve buzun yeni güney kutbu üzerinde katılaştığında, bunun hiçbir yolu olmayacağına dair içeriden bilgi sahibi olduğunu iddia ediyor.

İlluminati artık gizlemek için çalışmıyor…

 

– Antarktika Aslında Atlantis

Komplo teorisyenleri YouTube videolarını sever. Benim rastladığım bir videoda Antarktikanın aslında Atlantis olduğunu iddia eden ve bütün kıtanın 2000 yıl önce bugünkü yerine taşınmış olduğunu söylüyordu. “Teori” Kabuksal Yer Değiştirme olarak adlandırılır ve komplo teorisyenleri bunu ve Antarktika’nın her zaman buzla kaplı olmadığı bilimsel gerçeğini, orada insan uygarlıkları olması gerektiğini öne sürmek için kullanırlar.

Atlantis’i çevreleyen komplo teorileri , efsanevi şehrin aslında ileri bilim ve teknolojinin kalesi olduğunu (bazıları uzaylılar tarafından yönetildiğini öne sürüyor ) ve büyük bir felaketten sonra okyanusa battığını iddia ediyor.

IceBridge görevi dev bir girişimdir. NASA, iklim değişikliğinin etkilerini daha iyi takip etmeye yardımcı olmak için hem Grönland hem de Antarktika’nın üç boyutlu bir haritasını oluşturmaya çalışıyor.

NASA’nın IceBridge misyonu fotoğraflarını tarayan komplo teorisyenleri, efsanevi şehrin Antarktika’da olduğuna dair reddedilemez kanıtlar bulduklarını iddia ediyorlar . Ayrıca, Türk Amiral Piri Reis tarafından 1513 yılında Antarktika’ya oldukça benzeyen bir kara kütlesinin haritasının Atlantis’in orada bulunduğunun kesin kanıtı olduğunu öne sürüyorlar, ancak elbette bilim adamları şehrin bir efsaneden daha fazlası olduğu konusunda oldukça şüpheli.

 

– Antarktika’daki Piramitler

Giza’daki Büyük Piramit, pek çok komplo teorisine ev sahipliği yapıyor (bunların çoğu uzaylılar tarafından inşa edildiğini iddia ediyor), ancak Antarktika da antik piramitleri çevreleyen birçok komplo da bu evrensel düşünce aynı şekilde uzaylıların olduğunu düşünüyor.

Pek çok aç UFO ve anormallik avcısı Google Earth görüntülerini taradı ve Antarktika dağlarında kuşkusuz piramide benzeyen birçok görüntü buldu. Hatta bu iddia edilen piramitleri araştıran ABD Deniz Kuvvetlerinin sızdırılmış bir videosu olduğunu iddia ediyorlar (yine de, bazı keskin gözlemciler, videoda askerlerin giydiği üniformaların aslında Alman olduğunu ve Deniz Kuvvetlerinin ilk etapta Antarktika’ya gönderilmeyeceğini belirtti). Piramitler, Mısır’da bulunanlara çarpıcı bir şekilde benziyor (sanki birisi onları Google Earth’ten ithal edip CGI ile katmanlandırmış gibi).

Videonun son çekimi, bir helikopterin kokpitinde piramitlerden birinin devasa bir girişine doğru ilerleyen askerleri gösteriyor.

Ancak bilim adamları, sözde Antarktika piramitlerinin mevcut görüntülerinin bir kez daha pareidolia’nın bir sonucu olduğunu, bunların doğal kara oluşumlarından başka bir şey olmadığını (Mars’taki Cydonia’ya çok benzer) ileri sürmek için hızlı davranıyorlar.

 

– Manyetik Kutup Kayması

Dünyanın manyetik kutuplarının ara sıra ters döndüğü bilimsel bir gerçektir , ancak bunlar muazzam zaman ölçeklerindedir.

Yine de komplo teorisyenlerine bunu söylememek gerekli. Onların düşünceleri yaklaşan bir kıyamet geliyor ve bu kutuplar gibi erken yarın gibi değişebileceği anlamına gelir. Güney Atlantik anomalisinin ve dönen manyetik kuzey kutbunun hepsinin bunun belirtileri olduğunu iddia edecekler. Sonra size bu süre zarfında manyetik alanın çökeceğini, hepimizi zararlı kozmik ışınlara maruz bırakacağını, Dünya’nın kabuğunun sıvılaşacağını (bu ne anlama geliyorsa) ve Dünya’nın asla aynı olmayacağını söyleyecekler.

Ancak bilim adamları yakın zamanda bir kutup dönüşünün gelmeyeceğini düşünüyor. Sonuncusu en az 780.000 yıl önce meydana geldi, ancak şu anda bir tersine dönüşün olduğunu gösteren çok az kanıt var .

Gerçekte, Dünya’nın dinamosunun nasıl çalıştığı hakkında çok az şey anlaşılıyor, ancak kanıtlar, Güney Atlantik Anomalisinin, Dünya dinamosunun farklı bölümlerinin egemenlik için rekabet etmesinden kaynaklanan normal bir fenomen olduğunu gösteriyor. Aslında, bilim adamları şimdi son kutup dönüşünün tamamlanmasının 22.000 yıl sürdüğünü düşünüyor.

Tüm komplo teorilerini takip ediyorum ve zaman zaman bunları yazıyorum.

Oldukça büyük bir arşiv oluştu. Komplo teorilerini sınıflamak ve bunları ayırmak artık benim için çocuk oyuncağı haline geldi.

Ancak bilimsel ayrım konusunda benim de şüphelerim oluşmuyor değil. Bunun için yazılarımda komplo teorilerini yazıyorum ve bunların doğruluğunu araştırıyorum bu bana özel bir bilgi sağlıyor. Onları araştırdıkca binlerce farklı bilgi önümde akmaya devam ediyor. Tavsiyem mutlaka komplo teorilerini okuyun ve onları inceleyin. Çünkü bunlar insan beyninin düşünceleri olduğu kadar bir elektrik verisi…

 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
Yorumunuz için teşekkürler...
Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim... .

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments